Βασιλική Χατζησγουρή, αποσπασμένη εκπ/κός στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Βασιλική Χατζησγουρή είναι Διπλωματούχος Μηχανικός του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (1987).

Έχει εργαστεί για έξι (06) χρόνια ως ελεύθερη επαγγελματίας  και έχει συνεργαστεί για δύο χρόνια με το τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ, της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ στο πλαίσιο ερευνητικού προγράμματος με τη ΔΕΗ σχετικά με τη βελτιστοποίηση της αέργου ισχύος στα δίκτυα μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας.

Έχει διδακτική εμπειρία 24 ετών στη δευτεροβάθμια τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση (ΠΕ 83) και  2 ετών στην τριτοβάθμια.

Από το Σεπτέμβριο του 2017 υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ. Είναι μέλος της μονάδας Τεχνικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, της μονάδας Καινοτομίας και του Γραφείου Διερεύνησης και Αποτίμησης Εκπαιδευτικού Έργου.

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως στην δευτεροβάθμια Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση και ειδικότερα στον Τομέα Ηλεκτρολογίας-Ηλεκτρονικής.

Είναι μέλος συγγραφικής-ερευνητικής ομάδας σχετικά με τη μαθητεία στα ΕΠΑ.Λ.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Υπήρξε μέλος της Επιτροπής για την υλοποίηση της πρωτοβουλίας «Ο πλούτος των ΕΠΑ.Λ.». Είναι μέλος της Επιστημονικής Ομάδας Έργου της Πράξης «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών/εκπαιδευτών σε θέματα μαθητείας» και υπεύθυνη του Υποέργου 9 για τις δράσεις δημοσιότητας της Πράξης «Αναβάθμιση περιεχομένου σπουδών στη Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση και στο Μεταλυκειακό έτος-τάξη Μαθητείας» (ΕΣΠΑ 2014-2020).

Νέλλα Αθηνά
(Οικονομίας)