Ελένη Παπαδοπούλου, Σύμβουλος Β' Φιλολογίας στο ΙΕΠ

Papadopoulou EleniΣπουδές

Η Ελένη Παπαδοπούλου είναι αριστούχος του Τμήματος Φιλολογίας (κατεύθυνση Κλασικής Φιλολογίας) της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές της σπουδές με βαθμό άριστα στη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, όπου είναι Υποψήφια Διδάκτορας στην Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία.

Από το 1998 έως το 2003 δίδαξε στην ελληνική δευτεροβάθμια εκπαίδευση αρχαία ελληνικά, ιστορία, νεοελληνική γλώσσα και λογοτεχνία. Από το 2004 έως το 2011 εργάστηκε στο Τμήμα Έρευνας, Τεκμηρίωσης και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Από το 2014 μέχρι το 2018 είναι μέλος του επιστημονικού προσωπικού του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, ως  Σύμβουλος Γ΄ και από το 2018 κ. εξ. ως Σύμβουλος Β΄. Κατά το διάστημα 2016-2017, ήταν συντονίστρια του επιστημονικής μονάδας "Ανθρωπιστικές Επιστήμες και Φιλολογία". Επίσης, από το 2014 μέχρι το 2018, διετέλεσε Προϊστάμενη του “Παρατηρητηρίου για τα θέματα καταγραφής και αντιμετώπισης της μαθητικής διαρροής”, οργανικής μονάδας του ΙΕΠ, με σκοπό τη διεξαγωγή ερευνών και την αντιμετώπιση της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου. Από το έτος 2018-19 το Παρατηρητήριο εντάχθηκε στο Γραφείο Διερεύνησης και Αποτίμησης Εκπαιδευτικού Έργου του ΙΕΠ, στο οποίο συμμετέχει ως μέλος και αναπληρώτρια προϊσταμένη. Κατά το σχολικό έτος 2018-19 ανέλαβε συντονίστρια της Επιστημονικής Μονάδας «Σχολική Διοίκηση, Δημοκρατία, Ισότητα των Φύλων».

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Έχει δώσει ομιλίες και έχει συμμετάσχει σε διάφορα συνέδρια και σεμινάρια. Τα κύρια ερευνητικά της ενδιαφέροντα είναι τα εξής: Διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας, Διαπολιτισμική Εκπαίδευση, Μαθητική Διαρροή, Πρόωρη Εγκατάλειψη Σχολείου, Αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση, Συμπεριληπτική Εκπαίδευση.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Έχει συμμετάσχει ως μέλος σε ομάδες σύνταξης προγράμματος σπουδών και δημιουργίας επιμορφωτικού υλικού (2006-07), ως αξιολογήτρια εκπαιδευτικών λογισμικών (2007-08, 2013), ως ειδική επιστήμονας με αντικείμενο την οργάνωση φάσεων επιμόρφωσης (2013-14), κ.τ.λ. Κατά το σχολικό έτος 2016-17, ανέλαβε ως συντονίστρια τη Δράση: «Αναδιάρθρωση και εξορθολογισμός της διδακτέας ύλης για την Α΄/θμια και Β΄/θμια Εκπαίδευση» που υλοποιήθηκε από το Ι.Ε.Π., για τα εξής μαθήματα: Γλώσσα δημοτικού, Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία Γυμνασίου, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία Γυμνασίου, Νέα Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία Λυκείου, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία Λυκείου, Φιλοσοφία Λυκείου. Επίσης, έχει λάβει μέρος στην υλοποίηση διάφορων έργων και υπό το σχήμα συγχρηματοδοτούμενων Πράξεων. Από το 2016 είναι Υπεύθυνη της συγχρηματοδοτούμενης Πράξης "Επιστημονική υποστήριξη σχεδιασμού εξειδίκευσης δράσεων ΠΕΣ" στο πλαίσιο του Ε.Π. "Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020". Επίσης, από το 2017 συμμετέχει ως ερευνήτρια στο Ευρωπαϊκό Έργο Η2020: «Οpen Schools for Open Societies – ΟSOS» («Ένα ανοιχτό σχολείο σε μια ανοιχτή κοινωνία»), με σκοπό τη διαμόρφωση ενός πλαισίου για το «Ανοιχτό σχολείο».

Νέλλα Αθηνά
(Οικονομίας)