Δελτίο Τύπου PISA

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία στα σχολεία της χώραs μας η διεξαγωγή του διεθνούς προγράμματος PISA 2022. Πήραν μέρος 238 σχολεία απ’ όλη τη χώρα, 6.600 15χρονοι/νες μαθητές/τριες της Α Λυκείου και οι διευθυντές/ντριες των σχολείων τους. Η έρευνα διήρκεσε ένα μήνα και η επιτυχία της διεξαγωγής οφείλεται κατά κύριο λόγο στους/στις 500 περίπου εκπαιδευτικούς που ανέλαβαν συντονιστές/τριες των σχολείων που συμμετείχαν και στους/στις διευθυντές/ντριες αυτών.

Το ΙΕΠ εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες του στην εκπαιδευτική κοινότητα και όλους/όλες τους/τις εμπλεκόμενους/νες για την άψογη συνεργασία.

Η ερευνητική διαδικασία συνεχίζεται με τη βαθμολόγηση και τη στατιστική ανάλυση των δεδομένων. Τα αποτελέσματα του PISA 2022 για όλες τις συμμετέχουσες χώρες θα ανακοινωθούν από τον Ο.Ο.Σ.Α τον Δεκέμβριο του 2023.