Διημερίδα: «Οι Τέχνες στη Διδασκαλία των Μαθηματικών»

(Καταληκτική ημερομηνία υποβολής προτάσεων: 3 Μαρτίου 2020)

dihmerida texnes mathimatika afisa

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) και συγκεκριμένα η Μονάδα των  Τεχνών και η Μονάδα Φυσικών Επιστημών, Μαθηματικών και Τεχνολογίας διοργανώνει διημερίδα σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) με τίτλο «Oι Τέχνες στη Διδασκαλία των Μαθηματικών», στις 25 & 26 Ιουνίου 2020 στο αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος» του κεντρικού κτιρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών, (Πανεπιστημίου 30). Θέμα της διημερίδας είναι η αξιοποίηση των Τεχνών (Εικαστικά, Μουσική, Θέατρο, Χορός, Κινηματογράφος/Οπτικοακουστικές Τέχνες) στη διδασκαλία των Μαθηματικών στο Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο.

Στόχοι της διημερίδας είναι: α) η παρουσίαση καινοτόμων διδακτικών προσεγγίσεων που αξιοποιούν τις προαναφερόμενες Τέχνες στα Μαθηματικά και β) η δημιουργία αποθετηρίου διδακτικών σεναρίων, στα οποία θα έχουν πρόσβαση όλοι οι εκπαιδευτικοί.

Αίτηση υποβολής πρότασης έως τις 3 Μαρτίου 2020, ώρα 15:00 στο σύνδεσμο: https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/login.php

Σχετικά αρχεία