ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για ένταξη στο Μητρώο Επιμορφωτών του ΙΕΠ για την Υποστήριξη της Πράξης «Επιμόρφωση σε πρακτικές υποστήριξης των μαθητών και των μαθητριών στο πλαίσιο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας (Δ.Δ.)»

Στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση σε πρακτικές υποστήριξης των μαθητών και των μαθητριών στο πλαίσιο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας (Δ.Δ.)», εκδόθηκε η υπ’ αρ. 6527/26.06.2019 (ΑΔΑ: ΩΩΝ3ΟΞΛΔ-ΚΑΑ) Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για ένταξη στο Μητρώο Επιμορφωτών του ΙΕΠ για την Υποστήριξη της Πράξης.

Στην παρούσα φάση έχουν εκδοθεί οι προσωρινοί Πίνακες ένταξης στο εν λόγω Μητρώο, και τα Αρμόδια Όργανα, θα εξετάσουν τις υποβληθείσες ενστάσεις.

Προκειμένου να διασφαλισθεί η μέγιστη δυνατή συμμετοχή των εκπαιδευτικών, ενημερώνουμε όλους τους Υποψηφίους ότι το Μητρώο θα ανοίξει ξανά αρχές Ιανουαρίου, προκειμένου να υποβάλλουν νέες αιτήσεις υποψήφιοι που δεν εντάχθηκαν σε 1η φάση στο μητρώο επικαιροποιώντας τα στοιχεία τους, καθώς επίσης να υποβάλλουν αιτήσεις και νέοι υποψήφιοι.  Το σύστημα για την 2η φάση υποβολής αιτήσεων θα παραμείνει ανοιχτό για τουλάχιστον 2 μήνες.

Υπενθυμίζεται ότι βάσει των όρων της πρόσκλησης, Δικαίωμα υποβολής αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ένταξη στο Μητρώο έχουν τα φυσικά πρόσωπα, εκπαιδευτικοί δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων, οι οποίοι/ες είναι Έλληνες πολίτες ή πολίτες κρατών – 14 μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τα απαραίτητα προσόντα, τα όποια αποτελούν κριτήρια αποκλεισμού (on/off), σύμφωνα με τους όρους της πρόσκλησης είναι τα παρακάτω:

1. Μεταπτυχιακός τίτλος Σπουδών (Διδακτορικό/Μεταπτυχιακό)αναγνωρισμένος ως προς τη συνάφεια από το αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο.
  2. Διδακτική εμπειρία τουλάχιστον 8 έτη, η οποία αποδεικνύεται με αναλυτική βεβαίωση διδακτικής προϋπηρεσίας από το αρμόδιο όργανο.
  3. Καλή γνώση των επίσημων ξένων γλωσσών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, επιπέδου Β2 σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες (CEFR- Common European Framework of Reference for Languages). Το επίπεδο της ξένης γλώσσας αποδεικνύεται όπως ορίζεται από τον ΑΣΕΠ.
  4. Πιστοποιημένη γνώση χειρισμού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών στα αντικείμενα: α) επεξεργασία κειμένων, β) υπολογιστικών φύλλων και γ) υπηρεσιών διαδικτύου. (Επίπεδο Α΄ Δημόσιου ή ιδιωτικού φορέα). Πιστοποιείται με αποδεικτικό ή με αντίστοιχο πτυχίο Σχολών αναγνωρισμένων από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.

και

Ή Αποδεδειγμένη επαγγελματική εμπειρία στη συγγραφή προγραμμάτων σπουδών, σχολικών εγχειριδίων, εκπαιδευτικού υλικού για τις βαθμίδες και δομές εκπαίδευσης (προσχολική, πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια) ή/και όλων των δομών π.χ. ειδική, Δ.Υ.Ε.Π. κλ.π.) ή/και σε συνάφεια με το αντικείμενο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας.

Ή Αποδεδειγμένη επιμορφωτική εμπειρία (ως επιμορφωτής/τρια ενηλίκων) σε γνωστικά αντικείμενα των βαθμίδων εκπαίδευσης (προσχολική, πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια) ή/και διαφόρων δομών εκπαίδευσης π.χ. ειδική, Δ.Υ.Ε.Π. κλ.π.) ή/και σε συνάφεια με το αντικείμενο της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας.

Ως εκ’ τούτου, παρακαλούνται οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί κατά την αίτησή τους στην ηλεκτρονική πλατφόρμα (από αρχές Ιανουαρίου), να υποβάλουν το σύνολό των απαιτούμενων  δικαιολογητικών, όπως περιγράφεται ανωτέρω. Στην σχετική πρόσκληση στο άρθρο 6.2, δίνονται επιπλέον λεπτομέρειες ως προς τα Δικαιολογητικά. Σημειώνεται, ότι το επίπεδο της ξένης γλώσσας αποδεικνύεται όπως ορίζεται από το ΑΣΕΠ, και ως εκ τούτου ο εν λόγω τίτλος απαιτείται να συνοδεύεται από επίσημη μετάφραση.

Το άνοιγμα της ηλεκτρονικής πλατφόρμας για υποβολή αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος, θα ανακοινωθεί στον ιστότοπο του ΙΕΠ.

Καθ’ όλη τη διάρκεια υποβολής αιτήσεων θα λειτουργεί help-desk, προκειμένου να δίνονται οδηγίες στους ενδιαφερόμενους.