Ανακοίνωση - Διεθνές διαδικτυακό συνέδριο OPEN CLASSROOM με θέμα: «Open and Distance Education: New challenges and Perspectives», 6 - 8 Νοεμβρίου 2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Διεθνές διαδικτυακό συνέδριο OPEN CLASSROOM με θέμα: «Open and  Distance Education: New challenges and Perspectives», 6 - 8 Νοεμβρίου 2020

Το συνέδριο «Open and  Distance Education: New challenges and Perspectives», συνδιοργανώνεται από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών έργων «Open Schools for Open Societies-OSOS» και «Reflecting 4 Change-R4C») την Ελληνογερμανική Αγωγή και το δίκτυο European Distance Learning Education (EDEN).
Το συνέδριο περιλαμβάνει εισηγήσεις σχετικά με την ευρωπαϊκή εκπαιδευτική πολιτική για την αντιμετώπιση της κρίσης λόγω της πανδημίας, πρακτικές και μεθοδολογίες που εφαρμόζονται σε σχολεία στην Ευρώπη στο πλαίσιο των έργων OSOS και R4C καθώς και εργαστήρια σχετικά με την «ανοιχτότητα» των σχολείων, τη διαθεματικότητα στις φυσικές επιστήμες, την υπεύθυνη έρευνα και καινοτομία κ.ά.
Επίσης, στο πλαίσιο του συνεδρίου θα πραγματοποιηθεί η βράβευση των σχολείων που συμμετείχαν στον μαθητικό διαγωνισμό «Φτιάξε τον δικό σου σεισμογράφο» και θα οργανωθεί εξ αποστάσεως βραδιά παρατηρησιακής αστρονομίας.
Η συμμετοχή στο συνέδριο είναι δωρεάν και θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.
Για περισσότερες πληροφορίες και τη διαδικασία εγγραφής και παρακολούθησης του συνεδρίου στον ακόλουθο σύνδεσμο.