Χριστοδούλου Γκλιάου Νικολέττα, Σύμβουλος A΄ του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σπουδές

Η Χριστοδούλου-Γκλιάου Νικολέττα είναι πτυχιούχος της Σχολής Νηπιαγωγών  Εκάλης ως υπότροφος του Ι.Κ.Υ. (1982) και  πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών (Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, 1986). Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «Σπουδές στην Εκπαίδευση», Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο ( Τίτλος διπλωματικής:Διερεύνηση της σχέσης νηπιαγωγών-γονιών στην προώθηση του εγγραμματισμού στο νηπιαγωγείο, 2007). Το 1993  ολοκλήρωσε το διδακτορικό της το πεδίο της «Διδακτικής μεθοδολογίας της Παιδικής Λογοτεχνίας» (ως υπότροφος του Ι.Κ.Υ) στο Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθηνών (1993).

Από το 1984 έως και το 2000 υπηρέτησε ως νηπιαγωγός σε νηπιαγωγεία της επαρχίας, της Αθήνας και του εξωτερικού (ευρωπαϊκό σχολείο Λουξεμβούργου 1995-2000). Στη συνέχεια υπηρέτησε αρχικά ως μόνιμη Πάρεδρος Προσχολικής Αγωγής και στη συνέχεια ως Σύμβουλος, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Από το 2013 υπηρετεί με απόσπαση  στο ΙΕΠ με αντικείμενο απασχόλησης την Προσχολική Εκπαίδευση  και κατέχει τη θέση του Συμβούλου Α΄ του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως θέματα παιδικής λογοτεχνίας, αναλυτικών προγραμμάτων, εγγραμματισμού, μετάβαση παιδιών από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο, συνεργασία γονιών-εκπαιδευτικών, εκπαίδευση ενηλίκων  κ.α. Είναι συγγραφέας μαζί με την κ. Γουργιώτου Ευθυμία του βιβλίου  «Η σχολική μετάβαση στο σταυροδρόμι των κοινωνικών αναπαραστάσεων εκπαιδευτικών και γονέων: Αποτελέσματα από μια εθνική έρευνα» (Εκδόσεις  Δίσιγμα, 2016). Έχει περισσότερες από 25 συμμετοχές σε συλλογικούς τόμους, επιμέρους κεφάλαια σε βιβλία και πρακτικά συνεδρίων. Έχει παρουσία σε περισσότερα από 22 συνέδρια και περισσότερες από 35 επιστημονικές ημερίδες ή σεμινάρια (με ανακοίνωση).

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Έχει συντονίσει  την ομάδα Προσχολικής αγωγής του Π.Ι. στην εκπόνηση του Διαθεματικού Ενιαίου Πλαισίου Προγραμμάτων Σπουδών για το Νηπιαγωγείο. Επόπτευσε τη συγγραφή του βιβλίου Οδηγός Νηπιαγωγού καθώς και των δύο ανθολογίων του Δημοτικού σχολείου. Ήταν υπεύθυνη παρακολούθησης του καινοτόμου προγράμματος Ευέλικτη Ζώνη στο νηπιαγωγείο και συγγραφέας επιμορφωτικού υλικού για την επιμόρφωση Στελεχών Εκπαίδευσης  και εκπαιδευτικών. Έχει συμμετάσχει ως μέλος στην Ομάδα Έργου για την Εισαγωγική Επιμόρφωση Πρωτοδιόριστων Εκπαιδευτικών  επί σειρά ετών (2005-2010 με επισκέψεις σε διάφορα ΠΕΚ). Έχει συμμετάσχει σε καινοτόμα προγράμματα (μέλος επιτροπής του ΥΠΕΠΘ για την Παρακολούθηση και Παραλαβή του έργου συγγραφή παιδαγωγικού υλικού « Ολοήμερα Νηπιαγωγεία» ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ. κ.α). Έχει εργαστεί ως επιμορφώτρια σε Διδασκαλείο, ΠΕΚ. κ.α.  Από τον Φεβρουάριο του 2013 έως τον Δεκέμβριο του 2016 υπήρξε επιστημονική υπεύθυνος της Πράξης με τίτλο «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (Σχολείο 21ου αιώνα) – Πιλοτική Εφαρμογή». Από την προηγούμενη χρονιά 2017-2018 είναι μέλος της Ομάδας Έργου με τίτλο  Πιλοτική  Εφαρμογή της Περιγραφικής Αξιολόγησης. Έχει υπάρξει μέλος υπηρεσιακών συμβουλίων  (Συμβούλιο επιλογής Σχολικών Συμβούλων) και άλλων επιτροπών (επιτροπή επιλογής δασκάλων και νηπιαγωγών για μετεκπαίδευση στα Διδασκαλεία της χώρας).

Χαριτωνίδου Ανδρονίκη
(Συντονίστρια)CV icon