Αθανάσιος Σκούρας, Σύμβουλος Α΄ του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Σπουδές

Σκούρας Αθανάσιος  είναι πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών  (1980).   Το 1999 ολοκλήρωσε το διδακτορικό του με τίτλο: «Η Εικασία , ο ρόλος της στην εξέλιξη των Μαθηματικών και η συμβολή της στη διδακτική πράξη » στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Έχει συμμετάσχει σε επιμορφωτικά προγράμματα  του ΙΝ.ΕΠ (Ινστιτούτο Επιμόρφωσης) του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης:

• «Μεθοδολογίες έρευνας και δειγματοληψίας»
  • «Αρχές και Πρακτικές Εκπόνησης και Αξιολόγησης Προγραμμάτων Σπουδών και Αξιολόγησής τους –Διασφάλιση Ποιότητας Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων», το οποίο υλοποιήθηκε από το Institute of Education University of London.
  • «Εκπαίδευση Εκπαιδευτών σε Ηλεκτρονική Μάθηση ».

Έχει δέκα πέντε  περίπου χρόνια εκπαιδευτική εμπειρία, ως Καθηγητής στη δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση.

Από το 2000 έως τον Φεβρουάριο του 2012   ήταν Σύμβουλος Μαθηματικών  του   Παιδαγωγικού  Ινστιτούτου.

Από τον Φεβρουάριο του 2012 μέχρι σήμερα είναι Σύμβουλος A΄ του ΥΠ.Π.Ε.Θ

Από το 2013   υπηρετεί με απόσπαση στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό του ενδιαφέρον  αφορά κυρίως στην  εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών των Μαθηματικών, στη συγγραφή  και αξιολόγηση   διδακτικών εγχειριδίων των Μαθηματικών,   στην  επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και στην εκπαιδευτική έρευνα.

Έχει πλήθος δημοσιεύσεων σε ελληνικά και ξένα περιοδικά καθώς και σε συλλογικούς τόμους.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Έχει   συντονίσει  ομάδες εργασίας  στην εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών,  εκπαιδευτικού υλικού, και στην εκπαιδευτική έρευνα  στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος: Αξιολόγηση Ποιοτικών Χαρακτηριστικών του συστήματος Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης , που διεξήχθη  από το τμήμα Ποιότητας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

Επόπτευσε τη συγγραφή διδακτικών εγχειριδίων των Μαθηματικών.  Έχει συμμετάσχει στην  Εισαγωγική Επιμόρφωση Πρωτοδιόριστων Εκπαιδευτικών και  έχει εργαστεί ως επιμορφωτής  στα   ΠΕΚ.  Ήταν   υπεύθυνος της πράξης  «Ανάπτυξη ψηφιακών υπηρεσιών για τη δημιουργία δημόσιας ψηφιακής βιβλιοθήκης παλαιών σχολικών εγχειριδίων»,

Έχει διατελέσει μέλος υπηρεσιακών συμβουλίων και πλήθους άλλων επιτροπών.

Χαριτωνίδου Ανδρονίκη
(Συντονίστρια)CV icon