Φανή Μυρωνάκη, Σύμβουλος Β΄ Θεατρολογίας

Myronaki FaniΣπουδές

Η  Φανή Μυρωνάκη είναι πτυχιούχος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (1997) και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «Διδακτική της γλώσσας- Λογοτεχνία - Θέατρο & Εκπαίδευση (Θέατρο και Εκπαίδευση)»  (2011), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης. Το 2015 ολοκλήρωσε το διδακτορικό της με τίτλο: «Ο Δάσκαλος ως Σκηνοθέτης-Ο Σκηνοθέτης ως Δάσκαλος. Από τη διδασκαλία στη σκηνοθεσία και αντίστροφα» στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Έχει εργαστεί στο πεδίο της Δημιουργικής Απασχόλησης των Παιδιών σε ιδιωτικούς φορείς και με ειδικότητα ΠΕ70 για πάνω από 3 χρόνια στην ιδιωτική εκπαίδευση.

Από το 2001 με ειδικότητα ΠΕ70 υπηρέτησε στο 2/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Κορωνίδας Νάξου, στη συνέχεια στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Κερατσινίου και στο 86ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών. Από το 2005 έως και το 2010 ήταν αποσπασμένη στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στον Τομέα Ανθρωπιστικών Σπουδών του Παιδαγωγικού Τμήματος  Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Εργαστήριο Τέχνης και Λόγου. Από το 2011 έως και το 2016 εργάστηκε ως Υπεύθυνη Ολοήμερου στο 86ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Από το 2016 υπηρετεί με απόσπαση  στο ΙΕΠ με αντικείμενο απασχόλησης τις τέχνες  και κατέχει τη θέση του Συμβούλου Β’ στο αντικείμενο του Θεάτρου και από τον Οκτώβριο του 2018 τη θέση της Συντονίστριας της Επιστημονικής Μονάδας των Τεχνών.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως στην καλλιτεχνική διάσταση του ρόλου του εκπαιδευτικού και  στη διάσταση της δυναμικής του Θεάτρου σε επίπεδο ανθρώπινου παράγοντα, ομάδας, κοινωνίας.

Είναι συγγραφέας αρκετών δημοσιεύσεων σε συλλογικούς τόμους βιβλίων, και έχει παρουσία σε αρκετά συνέδρια και επιστημονικές ημερίδες (με ανακοίνωση).

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Υπήρξε μέλος της ομάδας εργασίας για την αναμόρφωση ή/και εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών και τυχόν συμπληρωματικού εκπαιδευτικού υλικού, για το πεδίο του Θεάτρου για την Π/θμια και τη Δ/ θμια Εκπαίδευση.

Στο πλαίσιο υλοποίησης έργων και προγραμμάτων συμμετείχε: α) στο ερευνητικό πρόγραμμα με τίτλο «Το θέατρο ως μορφοπαιδευτικό αγαθό και καλλιτεχνική έκφραση στην εκπαίδευση και την κοινωνία»  που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της Πράξης «ΘΑΛΗΣ»  και β) ως αξιολογήτρια στο γνωστικό αντικείμενο της Θεατρικής Αγωγής για το Δημοτικό, στο πλαίσιο δράσεων του Υποέργου 6 «ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ» της Πράξης «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (Σχολείο 21ου αιώνα)-Νέο πρόγραμμα σπουδών» που πραγματοποιήθηκε από το ΙΕΠ.

Στο πλαίσιο των ενδιαφερόντων της έχει παρακολουθήσει πλήθος σεμιναρίων και εργαστηρίων που σχετίζονται με: α) την αισθητική αγωγή και τη δημιουργική απασχόληση παιδιών, β) τη δημιουργική γραφή, γ) το θέατρο και τις εφαρμογές του στην εκπαίδευση και δ) το σωματικό θέατρο και τη μιμική.

Χαριτωνίδου Ανδρονίκη
(Συντονίστρια)CV icon