Ελευθέριος Βεκρής, Σύμβουλος Α΄ Φιλολογίας στο ΙΕΠ

Vekris EleytheriosΣπουδές

Ο Ελευθέριος Βεκρής είναι πτυχιούχος του τμήματος Βυζαντινών και Νεοελληνικών σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών (1987) και ολοκλήρωσε το διδακτορικό του με τίτλο: «Στοχεύοντας στον Κριτικό γραμματισμό: πρακτικές ανάγνωσης στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Γυμνάσιο» στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, Φιλοσοφική σχολή, τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών.

Από το 1989 εργάζεται στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Από το 1989 έως το 2000 υπηρέτησε στην ιδιωτική εκπαίδευση, στα Εκπαιδευτήρια Κωστέα – Γείτονα, και από το 2000 μέχρι σήμερα στη δημόσια εκπαίδευση.

Κατά καιρούς έχει υπηρετήσει σε υπεύθυνες θέσεις όπως:

1994-1997 Υπεύθυνος του Ανοικτού Δημιουργικού Σχολείου στα Εκπαιδευτήρια Κωστέα – Γείτονα

1997-2000 Υποδιευθυντής Γυμνασίου στα Εκπαιδευτήρια Κωστέα – Γείτονα

2001 έως το 2004 ως αποσπασμένος στη Γραμματεία Εκπαίδευσης Ενηλίκων διετέλεσε, διαδοχικά, υπεύθυνος και μέλος της Ομάδας έργου για την οργάνωση και λειτουργία των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας.

2010- 2015 διετέλεσε μέλος του Εποπτικού Επιστημονικού Συμβουλίου (ΕΠΕΣ) του Προτύπου Γυμνασίου Αναβρύτων.

Έχει 20χρονη διδακτική εμπειρία στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Έχει εμπειρία ως επιμορφωτής σε πολλά προγράμματα επαγγελματικής ανάπτυξης εκπαιδευτικών.

Από το 2015 υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ ως Σύμβουλος Α’ και συντονιστής της Μονάδας Ανθρωπιστικών Επιστημών - Φιλολογίας.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό του ενδιαφέρον αφορά κυρίως: α)στη γλωσσική εκπαίδευση, καινοτόμες προσεγγίσεις στη διδακτική του γλωσσικού μαθήματος στο πλαίσιο του κριτικού γραμματισμού, β) στην αξιοποίηση της Έρευνας - δράσης  στη διαμόρφωση πολιτικών για τη γλωσσική εκπαίδευση και την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών και γ) στην αξιοποίηση εθνογραφικών μεθόδων στην εκπαίδευση.

Για τα παραπάνω θέματα έχει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, πρακτικά συνεδρίων, συλλογικούς τόμους και έχει παρουσία σε πολλά συνέδρια/ επιστημονικές ημερίδες (με ανακοίνωση).

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Είναι μέλος της Ομάδας σύνταξης του ηλεκτρονικού περιοδικού για την «Έρευνα – Δράση» (Action research).

Είναι μέλος της Επιστημονικής Επιτροπής της Εταιρείας Μελετών Νοτιοανατολικής Αττικής και έχει υποστηρίξει ως μέλος οργανωτικών επιτροπών τη διοργάνωση των «Επιστημονικών Συναντήσεων ΝΑ Αττικής».

Χαριτωνίδου Ανδρονίκη
(Συντονίστρια)CV icon