ISE «Inspiring Science Education», "Large Scale Experimentation Scenarios to Mainstream eLearning in Science, Mathematics and Technology in Primary and Secondary Schools"

Το έργο «Inspiring Science Education» είχε ως στόχο να συμβάλει στην εφαρμογή του «Ψηφιακού θεματολογίου για την Ευρώπη» (Digital Agenda for Europe) και ιδίως στη Δράση 68 «Ένταξη της τηλε-μάθησης στις εθνικές πολιτικές για τον εκσυγχρονισμό της εκπαίδευσης και της κατάρτισης, συμπεριλαμβανομένων των προγραμμάτων σπουδών, αξιολόγηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων και την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών και των εκπαιδευτών» ("Mainstream eLearning in national policies for the modernisation of education and training, including in curricula, assessment of learning  outcomes and the professional  development of teachers and trainers").

Στο πλαίσιο του έργου «Inspiring Science Education» σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν πιλοτικές δράσεις ευρείας κλίμακας, για την παρότρυνση και την αξιολόγηση της χρήσης εργαλείων και πόρων ηλεκτρονικής μάθησης για κλάδους Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας, βελτιώνοντας και εμπλουτίζοντας τον τρόπο μάθησης σε 5.000 σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε 15 ευρωπαϊκές χώρες. Για την αξιολόγηση της προόδου/βελτίωσης της επίτευξης της μάθησης, χρησιμοποιήθηκαν τα προτεινόμενα εργαλεία και οι πόροι ηλεκτρονικής μάθησης σε συνδυασμό με ένα πλαίσιο αξιολόγησης με βάση το πλαίσιο PISA 2012, για την αξιολόγηση της ικανότητας επίλυσης προβλημάτων των μαθητών, της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών και των οργανωτικών αλλαγών στα σχολεία.