ODS -«Open Discovery Space, A socially-powered and multilingual open learning infrastructure to boost the adoption of eLearning resources»

Το έργο Open Discovery Space (ODS) αποτέλεσε μια συντονισμένη πανευρωπαϊκή προσπάθεια με στόχο την ενθάρρυνση και υποστήριξη των σχολείων της Ευρώπης για την αξιοποίηση ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού στη διδασκαλία.

Ειδικότερα, το Open Discovery Space παρείχε μια υπερσύγχρονη μηχανή αναζήτησης εκπαιδευτικού υλικού, η οποία προσάρμοσε τα αποτελέσματα αναζητήσεων στις δυνατότητες και προτιμήσεις των χρηστών και συνέδεσε το υλικό με τη διδακτέα ύλη κάθε χώρας.

Επιπλέον το Open Discovery Space παρείχε στον εκπαιδευτικό τα κατάλληλα εργαλεία για να δημιουργήσει, να αποθηκεύσει και να μοιραστεί με άλλους τα δικά του εκπαιδευτικά σχέδια και σενάρια, ακόμη και σε επίπεδο σχολικής μονάδας.

Πέρα από εκπαιδευτικό υλικό το Open Discovery Space έδωσε τη δυνατότητα σε κάθε σχολείο να δημιουργήσει γρήγορα, εύκολα και χωρίς κόστος τη δική του σχολική πύλη καθώς και στον κάθε εκπαιδευτικό την δυνατότητα  να αναπτύξει την δική του εκπαιδευτική κοινότητα.