Ελένη Δώνη, Σύμβουλος Α' Προσχολικής Εκπαίδευσης στο ΙΕΠ

Doni EleniΣπουδές

Η Ελένη Δώνη είναι πτυχιούχος του Παιδαγωγικού τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Κρήτης (1994) και κάτοχος του Διπλώματος διετούς Μετεκπαίδευσης στη Γενική Αγωγή (2010), Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών. Το 2015 ολοκλήρωσε το διδακτορικό της με τίτλο: «Αντιλήψεις νηπιαγωγών για την πρώιμη ανίχνευση συναισθηματικών και συμπεριφορικών δυσκολιών σε παιδιά προσχολικής ηλικίας. Μια πανελλαδική έρευνα», Σχολή Επιστημών της Αγωγής, Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών.

Από το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018 έως και το εαρινό εξάμηνο του 2019 είναι διδάσκουσα ως Πανεπιστημιακός Υπότροφος του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων των μαθημάτων του Επιστημονικού πεδίου «Πρακτική άσκηση στο Νηπιαγωγείο».

Το χρονικό διάστημα 2010-2013 ήταν Διδάσκουσα ως αποσπασμένη στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων των εργαστηριακών μαθημάτων: «Διδακτική των εννοιών των Φυσικών Επιστημών Ι & ΙΙ στο Νηπιαγωγείο» και «Διδακτική των εννοιών των Μαθηματικών Ι & ΙΙ». Επιπλέον, συμμετείχε επικουρικά στη διδασκαλία του μαθήματος «Συμβουλευτική Γονέων» στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με υποστήριξη των εργαστηριακών ασκήσεων.

Από το 2007 έχει ενταχθεί στο Μητρώο του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π (Αριθμός Μητρώου ΕΑ17311). Πιο συγκεκριμένα, έχει ενταχθεί  στο Γενικό Υπομητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων, στο Υπομητρώο Εκπαιδευτών Επαγγελματικής  κατάρτισης  ΑΕ (ΙΕΚ-ΚΕΚ) και στο Υπομητρώο Εκπαιδευτών Εκπαιδευτών.

Από το 2002 έως και το Δεκέμβρη του 2018 εργάστηκε ως Νηπιαγωγός στη Δημόσια Εκπαίδευση και ως Προϊσταμένη το χρονικό διάστημα 2016- 2018.

Από το 1995 έως και το 2010 ήταν Διδάσκουσα στα τμήματα Προσχολικής Αγωγής Δραστηριοτήτων Δημιουργίας και Έκφρασης Δημόσιων και Ιδιωτικών Ι.Ε.Κ καθώς επίσης και σε  Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών.

Επιπλέον, ήταν επιμορφώτρια σε Περιφερειακά Επιμορφωτικά Κέντρα (Π.Ε.Κ) και σε σεμινάρια επιμόρφωσης νηπιαγωγών κατόπιν πρόσκλησης από Σχολικούς Συμβούλους Προσχολικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης.

Από το 2019 υπηρετεί με τεταρτοετή απόσπαση στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Γραφείο Επιστημονικών Μονάδων Α΄ Κύκλου, Προσχολική  Εκπαίδευση και κατέχει τη θέση του Συμβούλου Α΄ στο αντικείμενο της Προσχολικής Εκπαίδευσης.

Επιστημονικό/Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως: α) στην κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη παιδιών προσχολικής ηλικίας και την εμφάνιση συναισθηματικών και συμπεριφορικών δυσκολιών στην ηλικία αυτή και β) στα ανθρώπινα δικαιώματα και εκπαίδευση, γ) συνεργασία και επικοινωνία των εκπαιδευτικών με τους γονείς αλλά και εκπαίδευση γονέων στην προσωπική και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών προσχολικής ηλικίας.

Είναι συγγραφέας του βιβλίου «Του ύπνου επαρήγγειλλα. Ευρωπαϊκά νανουρίσματα. Ένα διαπολιτισμικό πρόγραμμα για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αθήνα: Μ. Σιδέρη», 3 (τριών) δημοσιεύσεων σε ξενόγλωσσα και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά, 16 (δεκαέξι) άρθρων στο Περιοδικό Σύγχρονο Νηπιαγωγείο (ISSN:1108-1724), ενός κεφαλαίου σε ξενόγλωσσο βιβλίο και 4 (τεσσάρων) άρθρων σε πρακτικά συνεδρίων με κριτές.  Επιπλέον, έχει παρουσία σε περισσότερα από 14 (δεκατέσσερα) συνέδρια και 5 (πέντε) επιστημονικές ημερίδες (με ανακοίνωση).

Ήταν μέλος Οργανωτικών Επιτροπών σε 5 (πέντε) επιστημονικά συνέδρια.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Είναι Πρόεδρος του Παραρτήματος της Παγκόσμιας Οργάνωσης Προσχολικής Αγωγής (ΟΜΕΡ) Ιωαννίνων.

Στο πλαίσιο του Εrasmus+ KA2, Συνεργασία για την καινοτομία και την ενίσχυση της καλής πρακτικής. Στρατηγική συνεργασίας για τη σχολική εκπαίδευση υλοποίησης, απασχολήθηκε ως επιμορφώτρια και Συντονίστρια της Επιμόρφωσης εκπαιδευτικών με θέμα: «Αναπτύσσοντας τις ικανότητες του δασκάλου για το μέλλον».

Αστέρη Θεοδώρα
Σύμβουλος Α' Ι.Ε.Π.2131335551thasteri[at]iep.edu.gr