Βασιλική Αναστασοπούλου, αποσπασμένη εκπ/κός στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Βασιλική Αναστασοπούλου έχει πτυχίο του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Πατρών το οποίο έλαβε το έτος 2004. Είναι κάτοχος επίσης μεταπτυχιακού διπλώματος του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, Παιδαγωγικής Σχολής, Τμήματος Νηπιαγωγών, στο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής», με θέμα «Πολιτισμικές σπουδές: Σημειωτική και επικοινωνία».

Έχει εργαστεί από το 2006 και για τρία χρόνια, ως αναπληρώτρια εκπαιδευτικός. Και από το 2009 έως και το 2018 υπηρέτησε ως μόνιμη εκπαιδευτικός σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με ειδικότητα ΠΕ 60.

Έχει διδακτική εμπειρία στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση στο χώρο της προσχολικής πέραν των 12 ετών.

Από το 2018 υπηρετεί με απόσπαση  στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής στο Γραφείο Επιστημονικών Μονάδων Α΄ Κύκλου, Προσχολική εκπαίδευση.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον αφορά κυρίως στη Προσχολική εκπαίδευση και στον Πολιτισμό αλλά και στην Κινούμενη εικόνα.

Εκπόνησε μεταπτυχιακή εργασία, με τίτλο «Οργάνωση και Λειτουργικότητα των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων των Μουσείων: μελέτη περίπτωσης το animation πρόγραμμα του μουσείου Μπενάκη.

Πραγματοποίησε πρακτική άσκηση στο Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης το έτος 2017, και στα πλαίσια αυτής, δημιούργησε για το πρόγραμμα «Μόνος ή μοναδικός, διαφορετικότητα και ρατσισμός» ταινία animation: https://www.youtube.com/watch?v=-uxAwNr92U0, το οποίο χρησιμοποιήθηκε ως ψηφιακό υλικό, για τις ανάγκες του Μουσείου.

Συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Μπενάκη : Το Μικρό Εργαστήρι της Τέχνης, το 2016-1017.

Δημιούργησε ως εκπαιδευτικός ταινία animation και συμμετείχε με το 116ο Νηπιαγωγείο Αθηνών, σε διαγωνισμό κινηματογράφου (Ιανουάριος – Μάρτιος 2018): «Από το καμβά στο φακό... Με το βλέμμα των παιδιών» και απέσπασε το 2ο βραβείο σκηνοθεσίας. https://www.youtube.com/watch?v=y9S0UrbRPqQ

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Έχει λάβει μέρος στο πρόγραμμα “Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση και εφαρμογή των ΤΠΕ στην διδακτική πράξη” και συμμετείχε επιτυχώς στην διαδικασία πιστοποίησης Α' και Β' επιπέδου, δεξιοτήτων και γνώσεων στις τεχνολογίες πληροφοριών και επικοινωνιών

Έλαβε επίσης μέρος, στο Μείζον Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών”, συνολικής διάρκειας 200 ωρών.

Παρακολούθησε με επιτυχία μαθήματα Braille, διάρκειας 3 μηνών, από το σωματείο Φάρος τυφλών της Ελλάδος.

Αστέρη Θεοδώρα
Σύμβουλος Α' Ι.Ε.Π.2131335551thasteri[at]iep.edu.gr