Θεόδωρος Καστανιάς, Σύμβουλος Β' Φυσικής Αγωγής στο ΙΕΠ

Kastanias TheodorosΣπουδές

Ο Θοδωρής Καστανιάς είναι πτυχιούχος τους Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1993) και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «Άσκηση & Ποιότητα Ζωής» (2008), Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού, καθώς και του μεταπτυχιακού διπλώματος σπουδών με τίτλο «Περιβάλλον και Υγεία. Διαχείριση Περιβαλλοντικών Θεμάτων με Επιπτώσεις στην Υγεία», (2011), Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ιατρική Σχολή. Το 2015 ολοκλήρωσε το διδακτορικό του με τίτλο: «Επιπολασμός της παχυσαρκίας και επίδραση της άσκησης στη φυσική κατάσταση και σε δείκτες φλεγμονής ατόμων με νοητική υστέρηση» στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού, με υποτροφία από το πρόγραμμα ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΙΙ.

Από το 2010 έως και το 2017 υπηρέτησε στο Α΄ ΚΕΔΔΥ Πειραιά, με ειδικότητα ΠΕ 11 (Ειδικής Φυσικής Αγωγής), όπου σχεδίαζε και υλοποιούσε σε καθημερινή βάση, εξατομικευμένα προγράμματα άσκησης σε μαθητές και μαθήτριες με αναπηρία.

Από τον Σεπτέμβριο του 2017 έως και τον Μάρτιο του 2019 υπηρέτησε με απόσπαση στο ΕΕΕΕΚ Μαθητών με Προβλήματα Όρασης και Πολλαπλές Αναπηρίες στο Αιγάλεω Αττικής.

Έχει διδακτική εμπειρία στην προσχολική, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση στον χώρο της Ειδικής Φυσικής Αγωγής, πέραν των 10 ετών.

Επίσης, έχει εργαστεί σε πολλά ιδρύματα που φιλοξενούν άτομα με αναπηρία, ως υπεύθυνος στον τομέα της Φυσικής Αγωγής, σε εργομετρικά κέντρα για τον σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων σε ασθενείς με χρόνιες παθήσεις καθώς και ως εκπαιδευτής ενηλίκων.

Από τον Μάρτιο του 2019 υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ και κατέχει τη θέση του Συμβούλου Β’ στο διδακτικό αντικείμενο της Ειδικής Φυσικής Αγωγής.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό του ενδιαφέρον αφορά κυρίως, στον σχεδιασμό και υλοποίηση προγραμμάτων άσκησης σε άτομα με αναπηρία καθώς και σε ομάδες πληθυσμών με χρόνιες παθήσεις.

Είναι συγγραφέας 9 δημοσιεύσεων (ως 1ος συγγραφέας) σε επιστημονικά περιοδικά και έχει παρουσία σε περισσότερα από 20 συνέδρια (με ανακοίνωση).

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Ασχολείται με τις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), ως εκπαιδευτής ενηλίκων, σε εθελοντική βάση.

Επίσης, συνεργάζεται με το Ελληνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας (ΕΛΙΚΑΡ), αρθρογραφώντας συστηματικά, με στόχο την ανάδειξη της σημαντικότητας της άσκησης ως μέσου πρόληψης των ασθενειών, προαγωγής της υγείας και της ποιότητας ζωής.

Αστέρη Θεοδώρα
Σύμβουλος Α' Ι.Ε.Π.2131335551thasteri[at]iep.edu.gr