Ανθή Γούσιου, Σύμβουλος Β' Πληροφορικής στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Ανθή Γούσιου είναι πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην Πληροφορική με ειδίκευση στην «Επεξεργασία Σήματος και Υπολογιστικά Συστήματα» του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, και πτυχιούχος του Ετήσιου Προγράμματος Παιδαγωγικής Κατάρτισης (ΕΠΠΑΙΚ) της ΑΣΠΑΙΤΕ. Έχει παρακολουθήσει σεμινάρια Επαγγελματικής Συμβουλευτικής (Πανεπιστήμιο Αθηνών), Εκπαίδευσης Ενηλίκων και έχει άριστη γνώση της Αγγλικής Γλώσσας. Επιπλέον, είναι υποψήφια διδάκτωρ στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου.

Έχει εργασθεί για πάνω από τρία χρόνια σε επιχειρήσεις και οργανισμούς σε τομείς της Πληροφορικής. Από τον Σεπτέμβριο του 2000 έχει διοριστεί ως καθηγήτρια Πληροφορικής, κλάδου ΠΕ86, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχει διδάξει μαθήματα Πληροφορικής σε Γυμνάσια, Λύκεια και TEE. Επιπλέον, ήταν υπεύθυνη Γραφείου Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΓΡΑΣΕΠ) με τετραετή θητεία.

Από το 2017 υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ και κατέχει τη θέση Συμβούλου Β’ στην Πληροφορική.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στη Διδακτική της Πληροφορικής, τη μάθηση μέσω ψηφιακής αφήγησης και ψηφιακών παιχνιδιών, την εκπαίδευση ενηλίκων αλλά και σε γενικότερα θέματα εκπαίδευσης.

Έχει δημοσιευμένες επιστημονικές εργασίες σε διεθνή περιοδικά με κριτές, και συμμετοχή σε εθνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια με κριτές (με ανακοίνωση).

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Είναι πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια ενηλίκων, από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων & Επαγγελματικού Προσανατολισμού Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π., και δραστηριοποιείται στην εκπαίδευση ενηλίκων.

Είναι πιστοποιημένη σύμβουλος GCDF (Global Career Development Facilitator) (αρ. πιστοποίησης GCDF00015-GR) από τον Διεθνή Οργανισμό NBCC (National Board for Certified Counselors) και μέλος της Ελληνικής Εταιρείας Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΕΛ.Ε.ΣΥ.Π.).

Φέρμελη Γεωργία
(Καλλιτεχνικών)
Σύμβουλος Β' Ι.Ε.Π.2131335559mpatsi[at]iep.edu.gr
Φαράντου Ευμορφία CV icon