Aσπασία Οικονόμου, Σύμβουλος Α' Κοινωνικών επιστημών στο ΙΕΠ

Σπουδές

Η Δρ Ασπασία Οικονόμου είναι πτυχιούχος του Νομικού Τμήματος της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, της Σχολής Νηπιαγωγών Χανίων, κάτοχος Master in Educational Psychology του Πανεπιστημίου Victoria University of Manchester και Διδάκτωρ του Τμήματος Κοινωνιολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου σε θέματα Ευρωπαϊκής Εκπαιδευτικής Πολιτικής .

Έχει εργαστεί ως δικηγόρος Αθηνών, ως εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης του κλάδου Νομικών και Πολιτικών Επιστημών με οργανική θέση στο 2ο Λύκειο Χαϊδαρίου. Από το 2002 έως το 2010 υπηρέτησε με απόσπαση στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Τμήμα Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) και το διάστημα 2010-2013 υπηρέτησε με απόσπαση στο Κ.Ε.Ε. ως Μέλος της Ομάδας Έργου στο Πρόγραμμα «Αξιολόγηση Σχολικής Mονάδας και Εκπαιδευτικού Έργου-Διαδικασία Αυτοαξιολόγησης». Το 2014 αποσπάστηκε στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π) και το 2016 τοποθετήθηκε στη Θέση Συμβούλου Γ΄ Νομικών και Πολιτικών Επιστημών, κατόπιν προσκλήσεως και επιλογής, για τετραετή θητεία. Το 2016 ορίστηκε ως Συντονίστρια της Επιστημονικής Μονάδας Κοινωνικών Επιστημών του ΙΕΠ και στις 21-1-2019 ορίστηκε Σύμβουλος Α΄.

Στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει διδάξει μαθήματα του κλάδου ΠΕ13 σε Α΄ και Β΄ ανάθεση επίσης. Στη μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση έχει διδάξει ως καθηγήτρια παιδαγωγικών μαθημάτων στο Μαράσλειο Διδασκαλείο Δημοτικής Εκπαίδευσης και στη Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. (ΑΣΕΤΕΜ / ΠΑΤΕΣ), ενώ τώρα διδάσκει το γνωστικό αντικείμενο «Εκπαιδευτική πολιτική και Στρατηγική» στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Διοίκησης και Οργάνωσης Εκπαιδευτικών Μονάδων του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης). Είναι Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Εκπαιδευτών του Εθνικού Κέντρου Πιστοποίησης (ΕΚΕΠΙΣ) του Υπουργείου Εργασίας (2003) με σημαντική εμπειρία στην Εκπαίδευση και επιμόρφωση ενηλίκων (ΚΕΚ, ΔΙΕΚ,κτλ)

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό της ενδιαφέρον στρέφεται κυρίως σε θέματα ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής πολιτικής, πολιτικής αγωγής, δημοκρατίας και ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Έχει δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά και σημαντική παρουσία σε συνέδρια και επιστημονικές ημερίδες. Έχει συμμετάσχει ως συντονίστρια, ως υπεύθυνη κριτής αλλά και ως μέλος ομάδων έργου στην εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών, εκπαιδευτικού υλικού και σχολικών εγχειριδίων τόσο για την Π/θμια όσο και τη Δ/θμια εκπαίδευση. Υπήρξε  υπεύθυνη Υποέργων για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών Δ/θμιας σε θέματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση και τη διδασκαλία της στο σχολείο (Παιδαγωγικό Ινστιτούτο).αλλά και επιμορφώτρια στο Ευρωπαϊκό Επιμορφωτικό Πρόγραμμα Jean Monnet «Μαθαίνοντας για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο σχολείο» (Learning EU at schools), του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών, (2013-2018),

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Ενδεικτικά αναφέρεται ότι: Διετέλεσε μέλος Επιτροπών και Επιστημονικών Ομάδων Έργου του ΙΕΠ, όπως της Επιτροπής εξέτασης αιτημάτων για ένταξη σε κλάδους εκπαιδευτικών, της Επιτροπής εξέτασης αιτημάτων των Τμημάτων Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. για παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια στο ΙΕΠ.,  της Επιτροπής εξορθολογισμού της ύλης για τα σχολικά εγχειρίδια κοινωνικών επιστημών.

Τέλος, είναι Υπεύθυνη του Ευρωπαϊκού προγράμματος «ACT-ACTive citizenship projects to enhance pupils’ social and civic competences», το οποίο φέρει τον διακριτικό τίτλο: ‘‘ACT’’ (Ιδιότητα του Eνεργού Πολίτη: Δράσεις για την ενίσχυση των κοινωνικών και πολιτικών ικανοτήτων των μαθητών).

Φέρμελη Γεωργία
(Μαθηματικοί)
Σύμβουλος Β' Ι.Ε.Π.2131335557astrantzalos[at]iep.edu.gr
Φαράντου Ευμορφία CV icon