Ευμορφία-Δήμητρα Φαράντου, Σύμβουλος Β' Μηχανικών στο ΙΕΠ

Farantou EymorfiaΣπουδές

Η κ. Φαράντου Ευμορφία-Δήμητρα είναι πτυχιούχος Εκπαιδευτικός - Τεχνολόγος Πολιτικός Μηχανικός, της ΑΣΕΤΕΜ-Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. (νυν ΑΣΠΑΙΤΕ) και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με τίτλο «Τεχνολογίες της Επικοινωνίας και της Πληροφορίας για την Eκπαίδευση». Έχει μεταπτυχιακή ειδίκευση στην  Συμβουλευτική και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό (ΠΕΣΥΠ, ΑΣΠΑΙΤΕ). Από το 2017, φοιτά στο Εικαστικό Τμήμα της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών. Έχει παρακολουθήσει μακροχρόνια Προγράμματα Κατάρτισης και εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης (e-learning). Γνωρίζει Σχεδιαστικά Προγράμματα ειδικότητας Πολιτικού Μηχανικού και τρείς ξένες γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά και Ισπανικά).

Από το 2005 έως το έως το 2014 έχει διδάξει σε σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γυμνάσια, ΓΕΛ και ΕΠΑ.Λ.) και έχει ασκήσει διοικητικό έργο σε ΙΕΚ. Έχει διδάξει στην Tριτοβάθμια Εκπαίδευση, ως Εργαστηριακή συνεργάτις στο Τμήμα Εκπαιδευτικών Πολιτικών Έργων Υποδομής της Α.Σ.ΠΑΙ.ΤΕ. (2004-2005) και στην Μεταδευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Ι.Ε.Κ.).

Από το 2014 έως το 2016  εργάστηκε στο  Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής ως υπεύθυνη του Τομέα Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού, και από το 2016 έως σήμερα   εργάζεται ως Σύμβουλος Γ΄ και στη συνέχεια ως Σύμβουλος Β’ ΙΕΠ του εν λόγω Τομέα. Στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της ως μέλος της Μονάδας Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του ΙΕΠ έχει γνωμοδοτήσει για θέματα που αφορούν  στην έγκριση υλοποίησης προγραμμάτων και εκπαιδευτικού υλικού, στην διαμόρφωση  Αναλυτικών Προγραμμάτων καθώς και Ύλης- Οδηγιών διδασκαλίας των ΕΠΑ.Λ.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα αφορούν σε θέματα σχεδίασης εκπαιδευτικού υλικού και Προγραμμάτων Σπουδών της Τεχνικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης. Ειδικότερα έχει μελετήσει θέματα που σχετίζονται με την εννοιολογική χαρτογράφηση μέσω Η/Υ για το διδακτικό της αντικείμενο ( ISBN:  978-960-93-8165-9) και έχει συμμετάσχει, στο πλαίσιο ομάδων εργασίας, στην συγγραφή του Επιμορφωτικού υλικού και των προδιαγραφών του καθώς και του οδηγού επιμορφωτή για τα Προγράμματα Σπουδών μαθητείας. Έχει συμμετάσχει στην συγγραφική-ερευνητική ομάδα της Έκθεσης Αποτίμησης του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) για την Α’ φάση του Μεταλυκειακού έτους- τάξης Μαθητείας.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Στο πλαίσιο του έργου της στο ΙΕΠ διατελεί ή έχει διατελέσει μέλος Επιτροπών και Ομάδων Έργου  (μέλος ομάδας επικαιροποίησης Προγραμμάτων Σπουδών μαθητείας, συντονίστρια της Επιτροπής Βελτίωσης των Ωρολογίων και Αναλυτικών Προγραμμάτων των ΕΠΑ.Λ., μέλος της υποεπιτροπής της Επαγγελματικής και Τεχνικής Εκπαίδευσης στο πλαίσιο του Εθνικού και Κοινωνικού Διαλόγου για την Παιδεία, μέλος της Ομάδας Έργου της Πράξης με τίτλο «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών/εκπαιδευτών σε θέματα μαθητείας» κ.ο.κ.). Επίσης συμμετείχε στην Ομάδα Εργασίας για την διαμόρφωση του Οδηγού εκπόνησης Προγραμμάτων Σπουδών για το Μεταλυκειακό έτος - Τάξη μαθητείας καθώς και  στα «Workshops για την Εκπόνηση Προσχεδίων Προγραμμάτων Σπουδών για το Μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας».

Φέρμελη Γεωργία
(Μαθηματικοί)
Σύμβουλος Β' Ι.Ε.Π.2131335557astrantzalos[at]iep.edu.gr
Φαράντου Ευμορφία CV icon