Βασίλειος Νικάκης, αποσπασμένος εκπ/κός στο ΙΕΠ

Σπουδές

Ο Βασίλειος Νικάκης είναι πτυχιούχος του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «Πολιτική Επιστήμη και Κοινωνιολογία», Πανεπιστήμιο Αθηνών, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης.

Είναι άριστος γνώστης της αγγλικής και πολύ καλός γνώστης της γερμανικής γλώσσας.

Από το 2010 έως και σήμερα υπηρετεί ως μόνιμος εκπαιδευτικός στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση με ειδικότητα ΠΕ 02 (Φιλόλογος).

Από το 2016 υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ με αντικείμενο απασχόλησης τον Στρατηγικό και Πολιτικό Σχεδιασμό (Προϊστάμενος του Αυτοτελούς Γραφείου) και τις Ανθρωπιστικές-Κοινωνικές επιστήμες.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό του ενδιαφέρον αφορά κυρίως στη Θεωρία της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας, στη Φιλοσοφία (Γνωσιολογία, Αισθητική) και στις Κοινωνικές Σπουδές.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Υπήρξε μέλος της Επιτροπής για το Λύκειο.

Υπήρξε μέλος της ομάδας που εκπόνησε το Πρόγραμμα Σπουδών για το μάθημα Σύγχρονος Κόσμος: Πολίτης και Δημοκρατία και συνέγραψε το αντίστοιχο εγχειρίδιο.

Είναι μέλος της ομάδας που εκπονεί το Πρόγραμμα Σπουδών για τη Νεοελληνική Γλώσσα στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Νικάκης Βασίλειος
(Προϊστάμενος)CV icon