Επιτροπή για την εκπόνηση επιμορφωτικού προγράμματος των σχολικών Σύμβουλων και την υλοποίηση του αναφορικά με το μάθημα των Νέων Ελληνικών Α’ και Β’ τάξης των ΕΠΑΛ

Από το σχολικό έτος 2016-17, στην Α΄ και Β΄ Λυκείου των ΕΠΑΛ, στο μάθημα των Νέων Ελληνικών, αξιοποιούνται τα εγχειρίδια «Νέα Ελληνικά» των  Κ. Αγγελάκου, Χρ. Αργυροπούλου, Α. Καραβέλη και Μ. Ραυτοπούλου για την Α΄ τάξη και «Νέα Ελληνικά» των Κ. Αγγελάκου, Χρ. Δελή, Ελ. Κατσαρού, Κ. Κωνσταντινίδη και Δ. Μπαλιάμη-Στεφανάκου για τη Β΄ τάξη.

Στα σχολικά εγχειρίδια «Νέα Ελληνικά» η διδασκαλία της Γλώσσας και της Λογοτεχνίας οργανώνεται με τρόπο ενιαίο σε όλη την διδακτική διαδικασία. Κατά τη διδασκαλία τα κείμενα των εγχειριδίων αξιοποιούνται με τέτοιο τρόπο ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριες να ασκούνται σε δεξιότητες σχετικές με ποικίλους γραμματισμούς.

Σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα, για τη διδασκαλία του μαθήματος προβλέπονται 4 ώρες την εβδομάδα για την Α΄ Λυκείου και 3 ώρες για την Β΄ τάξη.

[Επιτροπή - pdf]