Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Οδική συμπεριφορά πεζών και οδηγών - Βιώσιμη κινητικότητα- εμποδιζόμενα άτομα

«Κυκλοφορώντας. Οδική σήμανση και σηματοδότηση»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Σωματείο: «Πανελλήνιος Σύλλογος Εκπαιδευτών Οδήγησης και Κυκλοφοριακής Αγωγής».

Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού καθώς και όλων των τάξεων του Γυμνασίου και Λυκείου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους/-τις εκπαιδευτικούς.

Η διάρκεια της δραστηριότητας είναι 2 ως 6 διδακτικές ώρες ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα των μαθητών/-τριών.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παρουσίαση στην οποία αναδεικνύονται οι δύο κύριες ομάδες οδικής σήμανσης η Κατακόρυφη και η Οριζόντια σήμανση. Ακολουθεί παρουσίαση πινακίδων και η κατηγοριοποίηση τους ανάλογα με το περιεχόμενο. Στη συνέχεια αναλύονται οι κανόνες συμπεριφοράς των πεζών. Συμπληρώνεται από άσκηση αντιστοίχισης και δραστηριότητες σχετικές με το περιεχόμενο (εντοπισμός ασφαλούς διαδρομής, υπολογισμός χρόνου διέλευσης).

Το εν λόγω υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πλαίσιο όλων των θεματικών ενοτήτων του Άξονα Κυκλοφοριακής Αγωγής και Οδικής Ασφάλειας.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πανελλήνιος Σύλλογος Εκπαιδευτών Οδήγησης και Κυκλοφοριακής Αγωγής

ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ