Τι νέο κομίζει η Θεματική Εβδομάδα 2018 - 2019

Ερώτηση: Τι νέο κομίζει η Θεματική Εβδομάδα 2018 - 2019;

Απάντηση:

• Την οπτική της δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε όλες τις δράσεις
  • Το νέο φάκελο εκπαιδευτικού υλικού Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα.
  • Τη βιβλιοθήκη για περαιτέρω διερεύνηση και αυτόνομο σχεδιασμό, όπου οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές /τριες μπορούν να γνωρίσουν φορείς που εκπονούν προγράμματα μεγάλης κλίμακας για τη Δημοκρατική Συνύπαρξη, όπως το Συμβούλιο της Ευρώπης, η Βουλή, Πανεπιστημιακοί Φορείς κλπ με πληθώρα υλικού για περαιτέρω διερεύνηση και δράσεις.
  • Τη νέα ιστοσελίδα και το νέο τρόπο παρουσίασης του υλικού.
  • Το βαρόμετρο της δημοκρατικής και αξιοπρεπούς συνύπαρξης και η χρήση του για προγραμματισμό και αποτίμηση της θεματικής εβδομάδας
  • Τον τρόπο επιλογής Εκπαιδευτικού Υλικού και δράσεων: με δημοκρατικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων και καλλιεργώντας κουλτούρα συνέλευσης-συνεδρίασης, δημοκρατικής συζήτησης, κριτικού αναστοχασμού
  • Την παιδαγωγική μεθοδολογία: δίνεται περισσότερη έμφαση στη βιωματική, εργαστηριακή και συμμετοχική μάθηση.
  • Την αυτονομία σε όλα τα στάδια υλοποίησης: εμπλοκή των εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών σε δράσεις της επιλογής τους και η εστίαση των δράσεων σύμφωνα με τις αποφάσεις τους. Η χρήση του βαρόμετρου ως μέσου για την επιλογή της εστίασης των δράσεων σε θέματα δημοκρατικής συνύπαρξης και ανθρωπίνων δικαιωμάτων που θα δοθεί έμφαση.
  • Την έμφαση στο συμπεριληπτικό σχολείο: συνδιοργάνωση τυπικού και ειδικού σχολείου, συνδιοργάνωση με ΔΥΕΠ, με Τμήμα Ένταξης ιδίου ή άλλου σχολείου.