Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Οδική συμπεριφορά πεζών και οδηγών - Βιώσιμη κινητικότητα- εμποδιζόμενα άτομα

«Σεμινάρια Κυκλοφοριακής Αγωγής για παιδιά Δημοτικού-“Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια”»

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα/υλικό έχει υποβληθεί από το ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (ΕΚΕΤΑ)/ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ (ΙΜΕΤ).

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου και μπορεί να υλοποιηθεί α) από τον εκπαιδευτικό β) από εκπρόσωπο του Φορέα εντός της σχολικής αίθουσας, παρουσία του εκπαιδευτικού, υπό τύπον εργαστηρίου, με τη συμμετοχή 20 μαθητών και μαθητριών κατ’ ανώτατο όριο. Η διάρκεια του είναι κατ’ ελάχιστον 2 ώρες με πιθανότητα επέκτασης στις 3 για περαιτέρω δραστηριότητες διερεύνησης και εμπέδωσης από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Το παρόν υλικό αποσκοπεί στην εκμάθηση από τον μαθητή και τη μαθήτρια των βασικών κανόνων οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας κατά τη χρήση της οδού. Στο πρόγραμμα αξιοποιούνται καινοτόμα μέσα και τεχνικές ενεργητικής μάθησης: φυλλάδια, δραστηριότητες (παιγνιώδεις και δημιουργικές), παρουσιάσεις, ηλεκτρονικό εργαλείο αξιολόγησης, διαλογική διερεύνηση.

Στο υλικό περιλαμβάνονται και οδηγίες υλοποίησης προς τους εκπαιδευτικούς.

Το υλικό μπορεί να αξιοποιηθεί στις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

• ΒΑΣΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΟΔΙΚΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
  • ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΩΝ
  • ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

6ο χιλιόμετρο Χαριλάου - Θέρμης, 57001, Θέρμη, Θεσσαλονίκη

τηλ.: 2310498457

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Μαρία Μορφουλάκη

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

1. Φυλλάδιο για παιδιά Δημοτικού 6 - 8 ετών
  2. Φυλλάδιο για παιδιά Δημοτικού 9 - 12 ετών