Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης

«Κάν’ το Σωστά»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια «Πάνος Μυλωνάς», ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα.
Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του γυμνασίου και υλοποιείται από ειδικά εκπαιδευμένο προσωπικό του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» στο χώρο του σχολείου.
Η διάρκεια της δραστηριότητας είναι δύο (2) διδακτικές ώρες.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ι.Ο.ΑΣ. για τους-τις μαθητές-τριες της Δ/θμιας Εκπαίδευσης έχει τίτλο «Κάν’ το σωστά» απευθύνεται σε παιδιά Γυμνασίου και έχει σχεδιαστεί από έμπειρους εκπαιδευτικούς και ειδικούς συγκοινωνιολόγους, με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων. Το πρόγραμμα αναπτύχθηκε από το Ινστιτούτο και υλοποιείται από κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό του Ι.Ο.ΑΣ. Η εφαρμογή του προγράμματος γίνεται με προβολή παρουσίασης τύπου animated flash με τη μέθοδο coaching & την προβολή videos ως ακολούθως:

Αρχικά, οι μαθητές-τριες με την βοήθεια του εισηγητή και της παρουσίασης ενημερώνονται και συζητούν για τα στατιστικά, τα κύρια αίτια και τα αποτελέσματα των τροχαίων δυστυχημάτων. Ακολουθεί η θεματική ενότητα της Ασφαλούς Οδήγησης και η προβολή videos τα οποία δίνουν βήμα στους μαθητές για σκέψη και εποικοδομητική συζήτηση σχετικά με τις κύριες αιτίες των τροχαίων ατυχημάτων και με τη συμπεριφορά μας ως επιβάτες οχημάτων & γενικότερα ως χρήστες της οδού.

Το εν λόγω υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πλαίσιο όλων των θεματικών ενοτήτων του Άξονα Κυκλοφοριακής Αγωγής και Οδικής Ασφάλειας. Το σχετικά εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον εκπρόσωπο του φορέα που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του προγράμματος.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια και την Πρόληψη και Μείωση των Τροχαίων Ατυχημάτων «Πάνος Μυλωνάς»

ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ