Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής

«Περιβάλλον και Υγεία»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας. Έχει διάρκεια 2 διδακτικές ώρες.

Ο σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η κατανόηση της αλληλεπίδρασης Περιβάλλοντος και Υγείας καθώς η ρύπανση του περιβάλλοντος μπορεί να έχει σημαντικές συνέπειες για την υγεία των παιδιών σε όλο τον πλανήτη. Με τελικό στόχο την προστασία της υγείας του, το άτομο μαθαίνει όχι μόνο να αναγνωρίζει και να αποφεύγει τους βλαπτικούς περιβαλλοντικούς παράγοντες, αλλά και να ενεργεί και να προστατεύει το περιβάλλον από περαιτέρω ρύπανση.

Στόχος του προγράμματος είναι: α) η παροχή έγκυρων γνώσεων σε μαθητές για την επίδραση της ρύπανσης του περιβάλλοντος στην υγεία ώστε να συνειδητοποιήσουν ότι η φροντίδα του περιβάλλοντος έχει ως άμεσο και μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα την προστασία της υγείας και β) η προτυποποίηση του σχεδιασμού και η παραγωγή εποπτικού υλικού, ώστε το πρόγραμμα να μπορεί να αναπαραχθεί και από άλλες σχολικές κοινότητες.

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό περιλαμβάνει παρουσίαση με τίτλο: «Περιβάλλον και Υγεία» και οδηγό για τον εκπαιδευτικό.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού