Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής

«Οικολογικό Αποτύπωμα και Διατροφή: Οπτικός Γραμματισμός και το ‘Κουτί των Ιδεών’»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Π.Ε.) Λιθακιάς Ζακύνθου.

Απευθύνεται σε έφηβους μαθητές, όλων των τάξεων του γυμνασίου. Το πρόγραμμα υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων και έχει διάρκεια 4 διδακτικές ώρες.

Το πρόγραμμα αξιοποιεί τον οπτικό γραμματισμό ως την βέλτιστη μέθοδο για την επίτευξη των εκπαιδευτικών στόχων της μετασχηματίζουσας μάθησης. Μέσω οπτικών ερεθισμάτων, οι μαθητές/τριες επεξεργάζονται περιβαλλοντικά μηνύματα άρρηκτα συνδεδεμένα με τη διατροφή. Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι να αναδυθούν τα αλληλένδετα ζητήματα της άγνοιας του καταναλωτή, όσον αφορά την ποιότητα της τροφής στα πλαίσια μαζικής κατανάλωσης, και του μεγέθους της περιβαλλοντικής καταστροφής που οι βιομηχανίες τροφίμων συχνά προκαλούν (απόβλητα, έλλειψη μέτρων περιβαλλοντικής προστασίας, τροποποιημένη τροφή κτλ).

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κέντρο Δια Βίου Μάθησης για το Περιβάλλον και την Αειφορία (Κ.Π.Ε.) Λιθακιάς Ζακύνθου - Αποκεντρωμένη Εκπαιδευτική Δομή του Υπουργείου Παιδείας

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Σοφία Εμμανουηλίδου (ΠΕ06)