Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Το σχολείο ως κοινότητα

«Συζητάμε για τις εξαρτήσεις – ΑΛΚΟΟΛ, ΚΑΠΝΟΣ»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δυτικού Τομέα Θεσσαλονίκης - ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΦΑ.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, με σχετική εμπειρία ήκαι από τα στελέχη του Δικτύου ΑΛΦΑ.

Πρόκειται για δύο βιωματικά εργαστήρια διάρκειας τριών διδακτικών ωρών το καθένα και αντικείμενο αντίστοιχα τον καπνό και το αλκοόλ.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Να αλλάξουν οι προσωπικές αντιλήψεις των μαθητών για τη χρήση ουσιών, την αξία και τις συνέπειές της.
  • Να διορθωθούν οι επικρατούντες κοινωνικοί κανόνες που αφορούν τη χρήση.
  • Να δοθεί σωστή πληροφόρηση για την εξάρτηση έτσι ώστε οι νέοι να μπορούν να επιλέξουν ποια συμπεριφορά θα υιοθετήσουν.

Η μέθοδος που χρησιμοποιείται είναι η ενεργητική, βιωματική μάθηση που επιτρέπει την ανταλλαγή, έκφραση ιδεών, συνεργασία και αλληλεπίδραση των μαθητών, με τη βοήθεια τεχνικών όπως ο ελεύθερος συνειρμός, η εργασία σε ζευγάρια ή ομάδες, το παιχνίδι ρόλων κτλ.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να υλοποιηθεί στο πλαίσιο όλων των θεματικών ενοτήτων του θεματικού άξονα «Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων».

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Δυτικού Τομέα Θεσσαλονίκης «ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΦΑ»

Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρία

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Ελευθερία Σπυροπούλου, Κοινωνική & Κλινική Ψυχολόγος, Επιστημονικά Υπεύθυνη

Κέννεντυ 32, Αμπελόκηποι, Θεσσαλονίκη 56121

Τηλ. 2310 729090

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Πρόληψη : Κάπνισμα, Αλκόολ