Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής

«Οικολογικό αποτύπωμα διατροφής»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλούδων Ρόδου.

Απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων του γυμνασίου. Η παρέμβαση  πραγματοποιείται από τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι  χρησιμοποιήσουν το εκπαιδευτικό υλικό καθώς και τις προτεινόμενες ιστοσελίδες και τη βιβλιογραφία που υπέβαλε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλούδων Ρόδου.

Το πρόγραμμα, διάρκειας 5 διδακτικών ωρών, έχει ως αντικείμενο τη διατροφή και την ποιότητα ζωής.

Σκοπός του προγράμματος είναι, να εισάγει τους μαθητές / τριες σε μια συλλογική δράση προβληματισμού, διαβούλευσης και εύρεσης λύσεων σχετικά με το καίριο περιβαλλοντικό ζήτημα των διαρκώς εξαντλούμενων φυσικών πόρων του πλανήτη Γη.

Η αφόρμηση δίνεται μέσα από τη χαρτογράφηση και κατανόηση βασικών εννοιών όπως αυτές του Συνολικού Οικολογικού Αποτυπώματος και του Οικολογικού Αποτυπώματος της Διατροφής. Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές / τριες προχωρούν στη σύνδεση της προσωπικής τους διατροφής με τις έννοιες «φέρουσα ικανότητα», «σπατάλη φυσικών πόρων», «ρύπανση εδαφών και υδάτων» και στην διαπίστωση πως οι διατροφικές τους επιλογές καθορίζουν τις περιβαλλοντικές συνέπειες παρόντος και μέλλοντος. Μέσα από παρουσιάσεις, διαδραστική συζήτηση και μεθοδολογικά εργαλεία της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης όπως ο Εννοιολογικός Χάρτης, η Επίλυση Προβλήματος και το Παιχνίδι Ρόλων, οι μαθητές/τριες κατανοούν σε βάθος το ζήτημα και συμμετέχουν ενεργά σε προτάσεις και εξεύρεση λύσεων.

Το πρόγραμμα συνεχίζει με ένα δίωρο βιωματικό εργαστήρι γύρω από το θέμα της διατροφής και του οικολογικού αποτυπώματος. Η διαδικασία που ακολουθείται στη συγκεκριμένη συμμετοχική βιωματική προσέγγιση συμβάλλει στην κατανόηση της έννοιας του οικολογικού αποτυπώματος της διατροφής.

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τους εκπαιδευτικούς που θα συμμετέχουν στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος. Εδώ περιλαμβάνεται σχετικός οδηγός για τον εκπαιδευτικό.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΠΕ ΠΕΤΑΛΟΥΔΩΝ ΡΟΔΟΥ

ΘΕΟΛΟΓΟΣ-ΡΟΔΟΣ ΤΚ. 85106

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ