Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Διατροφικές Συνήθειες και Επιλογές: Τρέφομαι ή διατρέφομαι

«ΣΥΝ-ΤΡΟΦΗ και ΣΥΝ-ΤΡΟΦΟΙ: [ΔΙΑ]ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ και ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από την Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση «ΤΟ ΧΑΡΟΥΠΙ».

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου. Η παρέμβαση μπορεί να πραγματοποιηθεί από συνεργάτες της Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης  «ΤΟ ΧΑΡΟΥΠΙ», με τη συμβολή ενός επαγγελματία αγρότη, που ειδικεύεται σε θέματα φυσικής παραγωγής, βιοποικιλότητας, καλλιέργειας τοπικών μεσογειακών ποικιλιών, αυτάρκειας και οικολογίας.

Το πρόγραμμα, διάρκειας 3 διδακτικών ωρών, έχει ως αντικείμενο τη διατροφή και την ποιότητα ζωής.

Σκοπός του προγράμματος είναι, οι μαθητές και οι μαθήτριες, μέσα από τις δικές τους εμπειρίες, να βρουν λύση σε δυο προβλήματα: πώς να διατρέφονται σωστά οι ίδιοι και πώς να υπολογίζουν τον εαυτό τους ως μέλος και μέρος μιας κοινωνίας που οφείλει να φροντίσει τους φυσικούς πόρους της και να αναζητήσει λύσεις στο παγκόσμιο (αλλά και τοπικό) πρόβλημα του υποσιτισμού.

Η αφόρμηση δίνεται μέσα από μια μικρή εισαγωγή και συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθήτριες, σχετικά με το τι γνωρίζουν για τη διατροφή. Ακολουθεί ενημέρωση/παρουσίαση για το θέμα της διατροφής  από έναν αγρότη.  Ακολουθεί μια συζήτηση είτε με τη μορφή της διαλογικής αντιπαράθεσης – debate (εφόσον έχει αναλάβει πρωτύτερα κάποιος/κάποια εκπαιδευτικός να προετοιμάσει τους μαθητές και τις μαθήτριες), είτε με τη διαδικασία του καταιγισμού ιδεών με άμεση επεξεργασία (μέθοδος του εννοιολογικού χάρτη) που διαμορφώνει ένα συλλογικό και συμμετοχικό υλικό για την επόμενη δραστηριότητα.

Το πρόγραμμα συνεχίζει με ένα δίωρο βιωματικό εργαστήρι Θεάτρου γύρω από το θέμα της διατροφής, των επιλογών μας και των περιορισμών τους (εκούσιων και ακούσιων). Η διαδικασία που ακολουθείται στη συγκεκριμένη συμμετοχική βιωματική προσέγγιση συμβάλλει στην κατανόηση της έννοιας του ενεργού πολίτη και στην προαγωγή της φυσικής και ψυχικής υγείας.

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον εκπρόσωπο του φορέα που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος. Εδώ περιλαμβάνεται σχετικός οδηγός για τον εκπαιδευτικό.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΟ ΧΑΡΟΥΠΙ Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση

Περιφέρεια Κρήτης, Δήμος Αρχανών – Αστερουσίων, Χουδέτσι,

Τ.Θ.: 70100 Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αλεξάνδρα Περιστεράκη, Γιάννης Ορφανός