Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής

«Αξιοποίηση του λογισμικού εννοιολογικών χαρτών Cmap Tools στην εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία. Το παράδειγμα της διαχείρισης απορριμμάτων» από το e-book: «Τα καλά απόβλητα είναι αυτά που δεν παράχθηκαν ποτέ!»

Οι προτεινόμενες δραστηριότητες έχουν σχεδιαστεί από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας.

Απευθύνονται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου. Οι δραστηριότητες μπορούν να πραγματοποιηθούν από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων. Κάθε προτεινόμενη δραστηριότητα διαθέτει ανεξάρτητα φύλλα εργασίας με στόχο να μπορεί να αξιοποιηθεί αυτόνομα και άμεσα από τον ενδιαφερόμενο εκπαιδευτικό. Για τον λόγο αυτό είναι δυνατόν να εφαρμοστούν όλες οι προτεινόμενες δραστηριότητες ή μέρος αυτών ανάλογα με το διαθέσιμο χρόνο (τουλάχιστον 3 διδακτικές ώρες).

Στόχοι είναι οι μαθητές:

• Να εξοικειωθούν / ασκηθούν οι μαθητές  στην εργασία σε ομάδες για την παραγωγή ενός έργου με σεβασμό για τις απόψεις και την εργασία των άλλων.
  • Να αναγνωρίσουν  τη δομή και τις δυνατότητες των εννοιολογικών χαρτών.
  • Να εξοικειωθούν/ ασκηθούν με το λογισμικό Cmap Tools και να μπορούν να δημιουργούν  εννοιολογικούς χάρτες  σε ψηφιακή μορφή.
  • Να κατανοήσουν την αλληλεπίδραση ανθρώπου και περιβάλλοντος.

Η γενική πορεία του προγράμματος ακολουθεί το εποικοδομητικό συνεργατικό μοντέλο: Προηγείται η αποτύπωση των πρότερων γνώσεων και ακολουθούν δραστηριότητες στο πεδίο, όπου οι μαθητές έρχονται σε επαφή με νέα γνωστικά αντικείμενα. Κατόπιν οι μαθητές, εργαζόμενοι σε ομάδες ενσωματώνουν αυτά που έμαθαν στην πρότερη γνώση, διορθώνοντας και επεκτείνοντας τον αρχικό εννοιολογικό χάρτη. Τέλος σε ολομέλεια ακολουθεί νέα τροποποίηση, βασισμένη στην αλληλεπίδραση των υποομάδων, με αποτέλεσμα τον τελικό χάρτη της ομάδας.

Κάθε προτεινόμενη δραστηριότητα συνοδεύεται από «ταυτότητα», διαθέτει ανεξάρτητα φύλλα εργασίας με στόχο να μπορεί να αξιοποιηθεί αυτόνομα και άμεσα από τον ενδιαφερόμενο εκπαιδευτικό και παρουσιάζεται όπως διαμορφώθηκε και χρησιμοποιήθηκε στην εκπαιδευτική πράξη. Για το λόγο αυτό οι προτεινόμενες δραστηριότητες είναι δομημένες αλλά δε χαρακτηρίζονται από ομοιομορφία ως προς τη δομή τους. Επιπλέον, στο τέλος των δραστηριοτήτων παρατίθεται η σχετική βιβλιογραφία (έντυπη ή ηλεκτρονική).

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

και Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Θ. Ιωάννου

τηλ.: 2131617348

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Εκπαιδευτικό Υλικό