Πέτρος Χριστόπουλος, Προϊστάμενος Τμήματος Διοικητικής Μέριμνας και Τεχνικής Υποστήριξης

Christopoulos PetrosΣπουδές

Ο Πέτρος Χριστόπουλος είναι πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (2003) και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης από το ίδιο τμήμα με τίτλο «Υπολογιστική Επιστήμη» (2007) καθώς και μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης με τίτλο «Επιστήμες της Αγωγής - Εκπαίδευση με Χρήση Νέων Τεχνολογιών» (2009) από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Από το 2003 έχει εργαστεί ως εκπαιδευτικός Πληροφορικής σε Δημοτικά, Γυμνάσια, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ και ΙΕΚ ενώ τα τελευταία χρόνια υπηρετεί σε Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) με απόσπαση.

Είναι προϊστάμενος του Τμήματος Διοικητικής Μέριμνας και Τεχνικής Υποστήριξης του ΙΕΠ. Έχει διατελέσει προϊστάμενος του Γραφείου Τεχνικής Υποστήριξης του ΙΕΠ καθώς και Εθνικός Διαχειριστής Δεδομένων του Διεθνούς Προγράμματος PISA του ΟΟΣΑ.

Στο πλαίσιο της απασχόλησής του στο ΙΕΠ, συμμετέχει ή έχει συμμετάσχει ως μέλος σε Επιστημονικές Μονάδες («Φυσικών Επιστημών», «Αξιολόγησης, Ανατροφοδότησης και Παρακολούθησης Δεικτών», «Οργάνωσης και Διοίκησης της Εκπαίδευσης και της Εκπαιδευτικής Έρευνας»), ως μέλος σε Ομάδες Έργου Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων («Καθολικός σχεδιασμός και ανάπτυξη προσβάσιμου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού», «Teaching European Signed Languages as a First Language») καθώς και ως Πρόεδρος, Συντονιστής ή μέλος Επιτροπών και Ομάδων Έργου του Φορέα (Επιτροπή παραλαβής προμηθειών, Καταστροφής εξοπλισμού, Εκσυγχρονισμού τεχνικών υπηρεσιών, Προσωπικών Δεδομένων, Ανοικτών Δεδομένων κ.α.

Λαδιάς Γεώργιος
(Προϊστάμενος)CV icon
Αποσπασμένος εκπαιδευτικός2131335507gladias[at]iep.edu.gr
Ατσαλάκη Ελένη CV icon