Νικόλαος Νταούλας, αποσπασμένος εκπ/κός στο ΙΕΠ

Σπουδές

Ο Νικόλαος Νταούλας είναι Διπλωματούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών και κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης με τίτλο «Συστήματα Κινητού και Διάχυτου Υπολογισμού», Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Τμήμα Θετικών Επιστημών & Τεχνολογίας. Τέλος, είναι υποψήφιος διδάκτορας του τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Βιοϊατρική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Μιλά και γράφει άριστα στα Αγγλικά, καλά στα Γαλλικά και λίγο στα Ισπανικά.

Έχει εργαστεί για πάνω από 10 χρόνια σε διάφορες σχολικές και διοικητικές μονάδες του Υπουργείου Παιδείας.

Έχει διδακτική εμπειρία στην πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση, και στην εκπαίδευση ενηλίκων πέραν των 10 ετών.

Από το 2017 υπηρετεί με απόσπαση στο ΙΕΠ με αντικείμενο απασχόλησης αρχικά τον έλεγχο ως προς τη νομιμότητα, την κανονικότητα και την επιλεξιμότητα δαπανών, κι εν συνεχεία την εκτέλεση προμηθειών για τις ανάγκες του ΙΕΠ και την κατάρτιση σχετικών συμβάσεων, υποστηρίζοντας τις διαγωνιστικές διαδικασίες με την ενσωμάτωση οικονομοτεχνικών προδιαγραφών και λοιπών απαιτούμενων στοιχείων, καθώς και τη σύνταξη σχεδίων συμβάσεων. Τέλος, από τον Φεβρουάριο το 2020 απασχολείται με τη υποστήριξη, διαχείριση, ανάπτυξη και ασφάλεια των υποδομών τεχνολογιών πληροφορικής και επικοινωνίας του φορέα.

Επιστημονικό / Ερευνητικό Ενδιαφέρον

Το επιστημονικό του ενδιαφέρον αφορά στην ασφάλεια επικοινωνιών και δεδομένων, στα κινητά/διάχυτα συστήματα και στο διαδίκτυο των πραγμάτων καθώς και στη διδακτική της πληροφορικής.

Είναι συγγραφέας τριών δημοσιεύσεων σε συνέδρια και έχει συμμετάσχει σε πολυάριθμα συνέδρια και επιμορφώσεις τόσο ως εισηγητής όσο και ως επιμορφούμενος.

Άλλες Δράσεις/ Ενδιαφέροντα

Υπήρξε μέλος της πρώτης ομάδας εργασίας για την ανάπτυξη υποδομών Τ.Π.Ε. στην πόλη των Τρικάλων. Στον ελεύθερο χρόνο του ασχολείται με την εκπαίδευση αλόγων.

Προσωπικό

Ράπτης Νικόλαος