bullying

Στο πλαίσιο υλοποίησης της εθνικής στρατηγικής του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για την καταπολέμηση της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού, υπογράφηκε χθες, Πέμπτη, 26 Σεπτεμβρίου 2024, η Προγραμματική Σύμβαση, μεταξύ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) για τον σχεδιασμό και την πραγματοποίηση δράσεων και προγραμμάτων για την πρόληψη και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Πιο συγκεκριμένα, με την Προγραμματική Σύμβαση προβλέπεται:

• Η εκπόνηση επιμορφωτικού υλικού και η πραγματοποίηση επιμορφωτικών προγραμμάτων για την επαγγελματική ανάπτυξη των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας σε θέματα πρόληψης, εντοπισμού και αντιμετώπισης ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού.

• Η εκπόνηση ενημερωτικού υλικού ευαισθητοποίησης και η πραγματοποίηση ενημερωτικών δράσεων ευαισθητοποίησης της εκπαιδευτικής, της σχολικής και της ευρύτερης κοινότητας σε θέματα ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού.

Την Προγραμματική Σύμβαση υπέγραψαν ο Πρόεδρος του ΙΕΠ, Επίκ. Καθηγητής Σπυρίδων Δουκάκης και ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος.

Στη συνάντηση συμμετείχαν από το ΕΚΠΑ το μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης, ο Καθηγητής Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ο Αντιπρύτανης Οικονομικών και Ανάπτυξης, Καθηγητής Αριστείδης Σαμίτας, ο Αντιπρύτανης Έρευνας, Καινοτομίας και Δια Βίου Μάθησης, Αν. Καθηγητής Χρήστος Καραγιάννης, η Εκτελεστική Διευθύντρια Δρ Ελένη Βασιλοπούλου, ο τ. Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ, Καθηγητής Θωμάς Μπαμπάλης και η Αν. Καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης, Κωνσταντίνα Τσώλη, ενώ από το ΙΕΠ συμμετείχαν η Προϊσταμένη του Τμήματος Γ΄ Επιμόρφωσης και Αξιολόγησης Εκπαιδευτικού Έργου και Εκπαιδευτικών, Ευρωπαϊκής και Διεθνούς Εκπαιδευτικής Πολιτικής Δρ Μαρία Νίκα, ο Προϊστάμενος του Τμήματος Α΄ Εκπαιδευτικής Καινοτομίας και Ενταξιακής Εκπαίδευσης Δρ Παναγιώτης Πήλιουρας, η Νομική Σύμβουλος Χρύσα Πετράκη και οι Σύμβουλοι Πάμελα Μίνη, Παυλίνα Χαραλαμπίδου και Ευδοξία Στεφανή.

Ο Πρόεδρος του ΙΕΠ Σπυρίδων Δουκάκης ανέφερε ότι «με την υπογραφή της Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συνεχίζεται η υλοποίηση της εθνικής στρατηγικής για την καταπολέμηση της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού που παρουσιάστηκε από τον Πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη και τον Υπουργό Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκο Πιερρακάκη στις 9 Απριλίου στη Βόρεια Ελλάδα. Η υπογραφή της Προγραμματικής Σύμβασης σηματοδοτεί ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της πρόληψης και αντιμετώπισης αυτών των σοβαρών ζητημάτων. Η συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στοχεύει στην ενδυνάμωση της εκπαιδευτικής κοινότητας μέσω επιμορφωτικών δράσεων και στην ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινότητας μέσω ενημερωτικών δράσεων, ώστε να διασφαλίσουμε ένα ασφαλές και υποστηρικτικό περιβάλλον για τους μαθητές και τις μαθήτριες».

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος, τόνισε σχετικά με την Προγραμματική Σύμβαση μεταξύ Πανεπιστημίου και ΙΕΠ ότι «αποτελεί προτεραιότητα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών η λειτουργική διασύνδεσή του με την κοινωνία, με στόχο την ενίσχυση του ανθρώπινου δυναμικού της. Το Πανεπιστήμιο Αθηνών με την παρούσα Προγραμματική Σύμβαση που υπογράφηκε με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και αφορά την υλοποίηση δράσεων και προγραμμάτων για τον ενδοσχολικό εκφοβισμό, ένα τόσο σοβαρό και ταυτόχρονα πολυπαραγοντικό κοινωνικό πρόβλημα, για μια ακόμη φορά πρωτοπορεί σε δράσεις κοινωνικού χαρακτήρα. Η Σχολή Επιστημών της Αγωγής διαχρονικά υλοποιεί προγράμματα εκπαίδευσης και επιμόρφωσης που απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς και εν γένει μέλη της εκπαιδευτικής, σχολικής και ευρύτερης κοινότητας. Είμαι βέβαιος ότι με τη σχετική τεχνογνωσία που διαθέτει το Πανεπιστήμιο στην υλοποίηση αντίστοιχων προγραμμάτων και δράσεων και με την εκτενή εμπειρία του επιστημονικού προσωπικού, η συνεργασία αυτή θα συμβάλει καταλυτικά μέσω της επιμόρφωσης στην πρόληψη και την αντιμετώπιση του ενδοσχολικού εκφοβισμού».

Επιδιώκουμε να «Ζούμε Αρμονικά» και όλοι «Μαζί Σπάμε τη Σιωπή».

LEN 8160 1 LEN 8031 2 LEN 8164 3

Δελτίο τύπου (σε pdf)