Αναδιάρθρωση και Εξορθολογισμός της διδακτέας ύλης στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

3 draseis

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, κατά το διάστημα Ιουνίου-Ιουλίου 2016, υλοποίησε τη δράση: «Αναδιάρθρωση και Εξορθολογισμός της ύλης στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση». Η δράση αφορούσε  όλα τα διδακτικά αντικείμενα Δημοτικού, Γυμνασίου (Ημερήσιου-Εσπερινού) και Γενικού Λυκείου (τάξεις: Α΄-Β΄ Ημερήσιου και Α΄-Β΄-Γ΄ Εσπερινού). Οι ομάδες εργασίας στελεχώθηκαν από μέλη του ΙΕΠ αλλά και από εξωτερικούς συνεργάτες: σχολικούς συμβούλους, εκπαιδευτικούς της τάξης, μέλη ΔΕΠ (στη δράση απασχολήθηκαν περίπου 126 εμπειρογνώμονες). Στο πλαίσιο της δράσης, το ΙΕΠ διοργάνωσε, σε συνεργασία με το ΥΠΠΕΘ, ενημερωτικές/επιμορφωτικές ημερίδες Σχολικών Συμβούλων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Επιπλέον, και πάλι σε συνεργασία με το ΥΠΠΕΘ, το ΙΕΠ παρέλαβε και επεξεργάσθηκε τις εκθέσεις των 26 Προϊσταμένων Παιδαγωγικής Καθοδήγησης.

Για την υποστήριξη των εμπειρογνωμόνων με το απαραίτητο υλικό και την υποβολή των παραδοτέων, το Γραφείο Διοικητικής Μέριμνας και Τεχνικής Υποστήριξης της Διοικητικής Υπηρεσίας του ΙΕΠ σχεδίασε ηλεκτρονική πλατφόρμα, μέσω της οποίας υπεβλήθησαν συνολικά 210 παραδοτέα που αφορούσαν όλα τα γνωστικά αντικείμενα Δημοτικού, Ημερησίου και Εσπερινού Γυμνασίου και για τις τάξεις Α΄ και Β΄ ημερησίου και Α΄, Β΄, Γ΄ Εσπερινού Γενικού Λυκείου.