Εκδήλωση με θέμα: «Δημοκρατικό Σχολείο»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το ΓΡΑΦΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ, ΑΡΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΕΩΝ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Διάλογοι…με την εκπαιδευτική κοινότητα», οργανώνει εκδήλωση με θέμα: «Δημοκρατικό Σχολείο».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Βιβλιοθήκη του ΙΕΠ, Μεσογείων 396, Αγία Παρασκευή, στις 8 Δεκεμβρίου 2016 και ώρα 18:00-19:30.

Η αξιοποίηση των ψηφιακών αρχείων στην εκπαιδευτική διαδικασία

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ: Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Το ΓΡΑΦΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣΗΣ, ΑΡΧΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΕΩΝ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ) στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «Διάλογοι… με την εκπαιδευτική κοινότητα» οργανώνει σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠΠΕΘ) και τη Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ εκδήλωση με θέμα: «Η αξιοποίηση των ψηφιακών αρχείων στην εκπαιδευτική διαδικασία»
Στην εκδήλωση θα παρουσιασθούν ψηφιακά αρχεία του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, της Ραδιοτηλεόρασης και της ΕΡΤ και θα ακολουθήσει συζήτηση με το κοινό σχετικά με την αξιοποίησή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.

Πρόγραμμα

17:30-17:50: Προσέλευση

17:50-18:00: Χαιρετισμοί

18:00-18:20: Η ψηφιακή συλλογή της Βιβλιοθήκης του ΙΕΠ, Αργυρώ Στεφανοπούλου και Τριαντάφυλλος Μπαταργιάς, Γρ. Βιβλιοθήκης Αρχείων και Εκδόσεων ΙΕΠ

18:20-18:40: 40 χρόνια Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση, Σοφία Παπαδημητρίου, Προϊστ. Τμ. Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης

18:40-19:00: Το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, Βασίλης Αλεξόπουλος, Δ/ντής Αρχείου ΕΡΤ

19:00-19:30: Η ΕΡΤ πάει σχολείο, Παρουσίαση ΕΡΤ (Γενική Δ/νση Νέων Μέσων & Δ/ση Αρχείου ΕΡΤ)

19:30-20:00: Συζήτηση και προτάσεις για την αξιοποίηση των Ψηφιακών Αρχείων Συντονισμός: καθηγητής Γεράσιμος Κουζέλης-Πρόεδρος του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Βιβλιοθήκη του ΙΕΠ, Μεσογείων 396, Αγία Παρασκευή, την ΠΕΜΠΤΗ 23 Μαρτίου 2017 και ώρα 17:30-20:00.

Επανακυκλοφορία του περιοδικού «Μέντορας»

Ανακοινώνεται προς τα μέλη της επιστημονικής και εκπαιδευτικής κοινότητας ότι με την υπ’ αρ. 13/10-3-2014 Πράξη του Δ.Σ. του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) αποφασίσθηκε η επανακυκλοφορία σε ηλεκτρονική μορφή του περιοδικού «Μέντορας», το οποίο εξέδιδε σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Σχετικές πληροφορίες για τον κανονισμό του περιοδικού και για τη διαδικασία υποβολής επιστημονικών εργασιών οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αναζητήσουν στον ιστότοπο:

Αρχική Ανακοινώσεις