espa1420 logo

Τίτλος Πράξης: "Πιλοτικές Παρεμβατικές δράσεις υποστήριξης Μουσουλμανοπαίδων στα Νηπιαγωγεία της Θράκης"

(MIS) 5003740

Υπεύθυνη: Ειρήνη Κυριακίδη

Ημερομηνία έναρξης : 01/02/2017

Hμερομηνία λήξης : 31/12/2019

Αντικείμενο της Πράξης αποτελεί ο σχεδιασμός και η υλοποίηση πιλοτικού προγράμματος προσχολικής εκπαίδευσης με τη σύγχρονη παρουσία στην τάξη της/ου νηπιαγωγού και συνεργάτριας/η μέλους της μειονότητας πτυχιούχου ΑΕΙ, με σκοπό την αποτελεσματική διαχείριση του μαθησιακού περιβάλλοντος μέσα από δραστηριότητες που στηρίζουν τη γνωστική, κοινωνική και γλωσσική ανάπτυξη των παιδιών, αξιοποιώντας και τη μητρική τους γλώσσα.

Η πιλοτική παρέμβαση θα πραγματοποιηθεί για δύο σχολικά έτη σε μικρό αριθμό νηπιαγωγείων της Θράκης και θα έχει τον χαρακτήρα έρευνας-δράσης. Στο πλαίσιο αυτής της έρευνας-δράσης εντάσσονται (α) η συνεχής επιστημονική υποστήριξη των νηπιαγωγών και συνεργατών/τριών τους από την Επιστημονική Ομάδα Έργου (ΕΟΕ) και τους ειδικούς επιστήμονες καθώς και (β) η οργάνωση δραστηριοτήτων με στόχο την εμπλοκή των γονέων.

Μέσα από μια δυναμική διεργασία διαρκούς επιστημονικής υποστήριξης, ανατροφοδότησης και επιμόρφωσης, η Επιστημονική Ομάδα Έργου θα καταγράψει τα συμπεράσματα από την εφαρμογή της πιλοτικής παρέμβασης και θα προτείνει ενδεικτικούς τρόπους μελλοντικής εφαρμογής της.

Στόχοι:

• H αρμονική κοινωνικοποίηση των νηπίων της μειονότητας στον εκπαιδευτικό θεσμό του νηπιαγωγείου
  • H έγκαιρη εξοικείωση των νηπίων με την ελληνική γλώσσα και την προετοιμασία για επιτυχή επίδοση στις πρώτες τάξεις του δημοτικού

Πορεία υλοποίησης: Η πιλοτική εφαρμογή υλοποιήθηκε σε 6 νηπιαγωγεία των νομών  Ξάνθης και Ροδόπης για το σχολικό έτος 2017-2018 και σε 12 νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2018-2019.

Παραδοτέα: α). Οδηγός εργαλείων καταγραφής της εκπαιδευτικής διαδικασίας και των αποτελεσμάτων της, β). Οδηγός γενικών αρχών και ενδεικτικών πρακτικών, γ).Επιμορφωτικό υλικό.

Η Πράξη συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) στο  πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».

[Η ανακοίνωση σε pdf]