espa1420 logo

Αναβάθμιση της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης

Τίτλος Πράξης: "Αναβάθμιση της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης"

(MIS) 5007907

Υπεύθυνη: Χατζηαντωνίου Θελξιόπη

Ημερομηνία έναρξης : 01/09/2017

Ημερομηνία λήξης : 31/03/2020

Αντικείμενο της Πράξης αποτελεί η εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης (Γυμνασίου, Λυκείου) κατά μάθημα και η σύνταξη διδακτικών βιβλίων στα θεολογικά και εκκλησιαστικά μαθήματα της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης  κατά μάθημα, από επιστήμονες-εμπειρογνώμονες. Η υλοποίηση της Πράξης περιλαμβάνει τρεις κύριες δράσεις, οι οποίες αναφέρονται: στον συντονισμό και την επιστημονική υποστήριξη της Πράξης, στην εκπόνηση των Προγραμμάτων Σπουδών και στην ανάπτυξη συνακόλουθου εκπαιδευτικού υλικού (βιβλία, βιβλία αναφοράς και cd-rom) για καθένα από τα διδακτικά αντικείμενα της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης (Γυμνάσιο, Λύκειο) και στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών.

Σκοπός/Στόχοι:

• Σύνταξη διδακτικών βιβλίων και πολυτροπικού υλικού στα θεολογικά και εκκλησιαστικά μαθήματα της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης Γυμνασίου και Λυκείου
  • Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στα νέα Προγράμματα Σπουδών και το αντίστοιχο διδακτικό υλικό.

Πορεία υλοποίησης:

Η εκπόνηση των Προγραμμάτων Σπουδών και των αντίστοιχων οδηγών για τους εκπαιδευτικούς προβλέπεται να ολοκληρωθεί έως τη λήξη του σχολικού έτους 2017-2018. Η συγγραφή των αντίστοιχων διδακτικών βιβλίων προβλέπεται να ολοκληρωθεί στις αρχές του 2019. Η υλοποίηση των σχετικών επιμορφωτικών προγραμμάτων αναμένεται να ολοκληρωθεί έως τη λήξη του σχολικού έτους 2018-2019. Εκτιμάται ότι τα νέα Προγράμματα Σπουδών  θα αρχίσουν να εφαρμόζονται από το σχολικό έτος 2019-2020, και τα διδακτικά βιβλία αναμένεται να δοθούν στα σχολεία κατά το ίδιο σχολικό έτος.

Εκπαιδευτικό υλικό :

Προγράμματα Σπουδών  της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης (Γυμνασίου και Λυκείου), αντίστοιχα διδακτικά βιβλία στα θεολογικά και εκκλησιαστικά μαθήματα της εκκλησιαστικής εκπαίδευσης Γυμνασίου και Λυκείου, σχετικό cd-rom με τίτλο: «Εργαλεία διδακτικών προσεγγίσεων», ανάλογο προς κάθε διδακτικό βιβλίο, με διδακτικές οδηγίες, σενάρια διδασκαλίας, στρατηγικές μάθησης και πολυτροπικό υλικό.

Η Πράξη με τίτλο «Αναβάθμιση της Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης» με κωδικό ΟΠΣ 5007907 συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) στο  πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση 2014-2020».