espa1420 logo

Τίτλος Πράξης: Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γενικό Λύκειο –ΕΠΑΛ)

(MIS) 5070818

Υπεύθυνος
Ομάδα έργου
Ευστάθιος Στυλιάρης

Επιστημονική ομάδα Έργου της Πράξης «Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας για την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γενικό Λύκειο – ΕΠΑΛ)» με MIS 5070818

Ομάδα έργου

Ημερομηνία έναρξης: 21/09/2020

Ημερομηνία λήξης: 31/12/2023

Αντικείμενο της Πράξης:

Αντικείμενο της Πράξης είναι η δημιουργία και η χρήση Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΔΔ), από την οποία τίθεται το 50% των θεμάτων των εξεταζόμενων μαθημάτων στις προαγωγικές και τις απολυτήριες εξετάσεις. Η Τράπεζα Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΔΔ) είναι μια προσεκτικά και συστηματικά σταθμισμένη συλλογή εξεταστικών αντικειμένων μαζί με το συνοδευτικό λογισμικό, το οποίο επιτρέπει την καταχώρηση, αποθήκευση και ανάκληση κάθε αντικειμένου (εξεταζόμενου και ενδεικτικού θέματος) με βάση συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (μεταδεδομένα) και στοιχεία που προκύπτουν από τη χρήση του. Η δημιουργία και η λειτουργία της Τράπεζας Θεμάτων Διαβαθμισμένης Δυσκολίας (ΤΘΔΔ) είναι μια δυναμική και εξελισσόμενη διαδικασία, η οποία απαιτεί σημαντική προσπάθεια από τους συντελεστές της. Η επιτυχία της βασίζεται στη συνεπή και συνεχή μελέτη των εκπαιδευτικών δεδομένων, στην επαρκή επιστημονική της στήριξη και στην εύρωστη διαχείριση των εκπαιδευτικών, τεχνολογικών και θεσμικών ζητημάτων που σχετίζονται με αυτήν.

Σύμφωνα με το άρθρο 9 του 4692/2020 (ΦΕΚ 111/Α/12-6-2020):

Δείτε το υλικό της τράπεζας θεμάτων εδώ

Για την εξέταση στα παρακάτω μαθήματα παρακαλούμε να δοθούν στους/στις μαθητές/-ήτριες συμπληρωματικά μαζί με τα θέματα τα εξής:

• «Χημεία» της Α’ τάξης ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Λυκείων ΕΑΕ και ΕΝΕΕΓΥ-Λ το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σύμφωνα με τις εγκυκλίους 116181/Δ2/23-09-2023 (ΓΕΛ), 119492/Δ4/29-09-2022 (ΕΠΑΛ), 130724/Δ3/24-10-2022 (ΕΝΕΕΓΥ-Λ)
  • «Μαθηματικά» Γενικής Παιδείας της Γ΄ τάξης ΓΕΛ, Λυκείων ΕΑΕ το ΤΥΠΟΛΟΓΙΟ σύμφωνα με το ΦΕΚ 4678/Β/05-09-2022
  • «Φυσική» της Γ΄ τάξης ΓΕΛ, Λυκείων ΕΑΕ τον ΠΙΝΑΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΥΠΩΝ σύμφωνα με το ΦΕΚ 4678/Β/05-09-2022

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 4003/Β/30-08-2021 σχετικά με την Πιλοτική Εφαρμογή Προγραμμάτων Σπουδών στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση διευκρινίζεται ότι στα Πρότυπα και στα Πειραματικά ΓΕΛ, στα οποία εφαρμόστηκε πιλοτικά το νέο Πρόγραμμα Σπουδών της Φυσικής θα δοθούν στις τάξεις Α και Β’ ΓΕΛ τα αντίστοιχα τυπολόγια: ΤΥΠΟΛΟΓΙΟ Α ΓΕΛ, ΤΥΠΟΛΟΓΙΟ Β ΓΕΛ

Εφιστάται η προσοχή στα θέματα που περιλαμβάνουν σύμβολα (μαθηματικά ή άλλα) να γίνεται αντιπαραβολή των εντύπων που θα δοθούν στους/στις μαθητές/-ήτριες, κατόπιν της συμπλήρωσης των θεμάτων που ορίζονται από τους/τις διδάσκοντες/-ουσες, με το αρχικό θέμα της ΤΘΔΔ (pdf).

{loadmoduleid 639}