Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Καταναλωτισμός & Διαφήμιση

«Καταναλωτισμός και Διαφήμιση»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από την μη κυβερνητική,  μη κερδοσκοπική οργάνωση: Ένωση Καταναλωτών «Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ» (ΕΚΠΟΙΖΩ).

Απευθύνεται σε μαθητές 11-14 ετών, δεν απαιτεί υποχρεωτικά συμμετοχή συνεργατών του φορέα και διαρκεί 2 διδακτικές ώρες. Έχει ως αντικείμενο τον καταναλωτισμό και τη διαφήμιση. Το πρόγραμμα αποτελείται από 3 δραστηριότητες. Σκοπός όλων των δραστηριοτήτων είναι η εκπαίδευση των νέων καταναλωτών. Το πρόγραμμα διαρθρώνεται ως εξής:

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ  1:  «Σύμβολα καταλληλότητας εκπομπών»

ΣΤΟΧΟΙ:           - Να μάθουν να «διαβάζουν» τα σύμβολα των εκπομπών.

- Να αναγνωρίσουν ότι έχουν δικαίωμα ως καταναλωτές τηλεοπτικών εκπομπών, να γνωρίζουν τι πρόκειται να παρακολουθήσουν.

- Να αναγνωρίζουν και να ονομάζουν απλά γεωμετρικά σχήματα

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ 2:  «Ο «διαφορετικός» χυμός»

ΣΤΟΧΟΙ :          - Να συνειδητοποιήσουν ότι οι διαφημίσεις και οι συσκευασίες στοχεύουν σε συγκεκριμένους κάθε φορά καταναλωτές.

- Να συνειδητοποιήσουν ότι πολλές φορές οι διαφημίσεις και οι συσκευασίες των προϊόντων διαμορφώνουν τις έμφυλες ταυτότητες και δημιουργούν σεξιστικές διαφορές.

- Να εκφραστούν, να δημιουργήσουν και να αυτοσχεδιάσουν.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ  3:  «Οι κρυφές διαφημίσεις»

ΣΤΟΧΟΙ :          - Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες με πόση ευκολία οι διαφημιστικές εταιρείες μπορούν να τοποθετήσουν προϊόντα σε ταινίες, βιβλία, εκπομπές και περιοδικά, με τρόπο που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτός από τους καταναλωτές.

- Μέσα από την δική τους απόπειρα οι μαθητές/τριες να τοποθετήσουν τις μάρκες των προϊόντων, ίσως έρθουν σε λογομαχία για το ποια μάρκα είναι πιο κατάλληλη να χρησιμοποιήσουν και έτσι συνειδητοποιήσουν το εύρος από μάρκες που μας κατακλύζουν.

- Να υιοθετήσουν οι μαθητές/τριες βασικές συμβάσεις ανάγνωσης του αλφαβητικού συστήματος γραφής.

Τέλος, εφόσον το πρόγραμμα υλοποιηθεί από εκπαιδευτικό της τάξης, περιλαμβάνονται σχετικές οδηγίες για την πραγματοποίησή του.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ένωση Καταναλωτών ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ - Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ

Μη κυβερνητική,  μη κερδοσκοπική οργάνωση.

ΣΤΟΥΡΝΑΡΗ 17, ΑΘΗΝΑ 10683

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Ελένη Αλευρίτου

τηλ. 2103304444 - 6946369430 - 6974797622

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Υλικό Καταναλωτές και διαφήμιση