Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Democratic Coexistence

Θεματικός Άξονας : Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα

Έμφυλες Ταυτότητες και Ανθρώπινα Δικαιώματα

Κοινωνία και Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από την Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων ΑΡΣΙΣ και προτείνει δραστηριότητες από τα εγχειρίδια του Συμβουλίου της Ευρώπης, Compass και Compassito, τα οποία προσεγγίζουν τις βασικές έννοιες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων με τρόπο συμμετοχικό και σκοπός τους είναι να διαμορφώσουν μία κουλτούρα δικαιωμάτων στους νέους.

Οι βασικές εκπαιδευτικές προσεγγίσεις των εγχειριδίων Compass και Compassito βασίζονται στην θεωρία της βιωματικής μάθησης και οι θεματικές που καλύπτουν είναι: τα δικαιώματα των παιδιών, η υγεία, η ιδιότητα του πολίτη και η συμμετοχή στα κοινά, τα ΜΜΕ, η κουλτούρα και ο αθλητισμός, η μετανάστευση, η δημοκρατία, η ειρήνη, η βία, η φτώχεια, η διάκριση και η μισαλλοδοξία, η θρησκεία και η πίστη, η εκπαίδευση, το περιβάλλον, ο πόλεμος και η τρομοκρατία, το φύλο, η εργασία, η παγκοσμιοποίηση, η αναπηρία και ο αναπηρισμός.

Οι βιωματικού χαρακτήρα δραστηριότητες απευθύνονται σε εφήβους/ες μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου και είναι δυνατόν να υλοποιηθούν είτε από εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας, είτε από συνεργάτες του φορέα, οι οποίοι επισκέπτονται τις σχολικές μονάδες κατόπιν αιτήματος των εκπροσώπων τους και πραγματοποιούν εργαστήρια σε ομάδες μαθητών 20-25 ατόμων και διάρκειας 2 ωρών στον χώρο του σχολείου.

Το υποβαλλόμενο εκπαιδευτικό υλικό περιέχει περιγραφή και λεπτομερές προτεινόμενο σχέδιο υλοποίησης κάθε δραστηριότητας ξεχωριστά.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΑΡΣΙΣ Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων