Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Democratic Coexistence

Θεματικός Άξονας : Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα

«Μαθήματα στο σκοτάδι» με προτεινόμενες κινηματογραφικές ταινίες εγκεκριμένες από ΙΕΠ 33/26-07-2018.

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Νεανικό Πλάνο – Δημιουργική Ομάδα για την Ανάπτυξη της Οπτικοακουστικής Επικοινωνίας και Έκφρασης των Νέων Ανθρώπων.

Οι προτεινόμενες ταινίες από την ταινιοθήκη του Νεανικού Πλάνου, θεματικά προκρίνουν και ενισχύουν τις δράσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα και τη δημοκρατική συνύπαρξη στο σχολείο, και απευθύνονται σε μαθητές/μαθήτριες για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.

Το Νεανικό Πλάνο σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, με 22 χρόνια λειτουργίας και ενεργούς δραστηριότητας στην Ελλάδα και το εξωτερικό, έχουν αναπτύξει πλήθος καινοτόμων πρωτοβουλιών για την κινηματογραφική εκπαίδευση και τη δημιουργική έκφραση παιδιών και νέων. Οι προβολές συνοδεύονται από επιστημονικά και αισθητικά άρτιους Παιδαγωγικούς Φακέλους/ Οδηγούς Μελέτης, επίσης εγκεκριμένους, για την περαιτέρω αξιοποίηση των ταινιών στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα περιλαμβάνει την αρχική παρουσίαση της ταινίας, την προβολή της ταινίας και ύστερα τη συζήτηση και ανάλυση της ταινίας σε θέματα που αφορούν τα ανθρώπινα δικαιώματα από εξειδικευμένο συνεργάτη του Νεανικού Πλάνου μαζί με τους μαθητές/μαθήτριες.

Η υλοποίηση του προγράμματος πραγματοποιείται με τη σύμφωνη γνώμη του/της εκπαιδευτικού της τάξης και του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Νεανικό Πλάνο - Δημιουργική Ομάδα για την Ανάπτυξη της Οπτικοακουστικής Επικοινωνίας και Έκφρασης των Νέων Ανθρώπων

Ρόδου 18, 11525, Αθήνα

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ