Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα"

Democratic Coexistence

Θεματικός Άξονας : Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαιώματα

«Η δημοκρατική συμμετοχή και η συλλογική δράση ως παράγοντες πρόληψης των εξαρτήσεων»

Το Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας είναι πρόγραμμα του τμήματος Ψυχολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.). Λειτουργεί με τη συνεργασία του ΟΚΑΝΑ και χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Υγείας. Αφετηρία του προγράμματος υπήρξε η Θεσσαλονίκη το 2001, ακολούθησε η Σητεία το 2008 , τα Χανιά το 2012 και η Λάρισα το 2015. Ο Δρ. Φοίβος Ζαφειρίδης, ψυχίατρος, τ. Αναπληρωτής Καθηγητής Ψυχολογίας των Εξαρτήσεων του τμήματος Ψυχολογίας του Α.Π.Θ. είναι ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του Προγράμματος, ενώ τη διαχειριστική ευθύνη φέρει ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (Ε.Λ.Κ.Ε.) του Α.Π.Θ.

Σκοπός του προγράμματος είναι η υποστήριξη και η εκπαίδευση στην έννοια και στις πρακτικές της αυτοβοήθειας/ αλληλοβοήθειας και στη μεθοδολογία δημιουργίας ομάδων αυτοβοήθειας/ αλληλοβοήθειας ανθρώπων που αντιμετωπίζουν προβλήματα εξάρτησης, συγγενών τους και ανθρώπων με άλλα ζητήματα υγείας.

Το πρόγραμμα βασίζει τη φιλοσοφία και τις δράσεις του στο πεδίο της πρόληψης,  στις σύγχρονες κριτικές προσεγγίσεις της Ψυχολογίας και της Παιδαγωγικής, καθώς και στις αρχές των τρίτης γενιάς παρεμβάσεων πρόληψης.

Το πρόγραμμα μπορεί να υλοποιήσει δράσεις για μαθητές όλων των τάξεων Γυμνασίου με συνολική διάρκεια 4 διδακτικές ώρες (με ευελιξία ανάλογα με τις ανάγκες και τον προγραμματισμό της σχολικής κοινότητας).

Η υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος απαιτεί υποχρεωτικά τη συμμετοχή συνεργατών του Προγράμματος Προαγωγής Αυτοβοήθειας Χανίων, καθώς αφενός ο διάλογος με τους μαθητές για τις εξαρτήσεις και την πρόληψη χρειάζεται να γίνει από εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό και αφετέρου γιατί το πρόγραμμα έχει εμπειρία στην υλοποίηση συλλογικών δράσεων με τη μεθοδολογία που περιγράφεται.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πρόγραμμα προαγωγής αυτοβοήθειας στο πεδίο της πρόληψης, Χανίων

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Τσουδερών 73, τηλ.2821023432