Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Οδική συμπεριφορά πεζών και οδηγών - Βιώσιμη κινητικότητα- εμποδιζόμενα άτομα

«Βασικές γνώσεις για Νέους Οδηγούς-Σεμινάρια οδικής συμπεριφοράς σε μαθητές και μαθήτριες Λυκείου»

Το εκπαιδευτικό υλικό έχει υποβληθεί από το ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ (ΕΚΕΤΑ)/ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ (ΙΜΕΤ).

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου και μπορεί να υλοποιηθεί α) από τον εκπαιδευτικό β) από εκπρόσωπο του Φορέα εντός της σχολικής αίθουσας, παρουσία του εκπαιδευτικού, υπό τύπον εργαστηρίου με τη συμμετοχή 20 μαθητών και μαθητριών κατ’ ανώτατο όριο. Η διάρκεια του είναι κατ’ ελάχιστον 2 ώρες με πιθανότητα επέκτασης στις 3 για περαιτέρω δραστηριότητες διερεύνησης και εμπέδωσης από τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Το παρόν υλικό αποσκοπεί στη διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης, αλλά και στην υποστήριξη της λήψης αποφάσεων για βιώσιμη μετακίνηση. Στο πρόγραμμα αξιοποιούνται καινοτόμα μέσα και τεχνικές ενεργητικής μάθησης: φυλλάδια, βίντεο, διαλογική διερεύνηση.

Στο υλικό περιλαμβάνονται και οδηγίες υλοποίησης προς τους εκπαιδευτικούς.

Το υλικό μπορεί να αξιοποιηθεί στις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

• ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΕΖΩΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΩΝ
  • ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ
  • ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

6ο χιλιόμετρο Χαριλάου - Θέρμης, 57001, Θέρμη, Θεσσαλονίκη

τηλ.: 2310498457

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Μαρία Μορφουλάκη

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

1. Φυλλάδιο για μαθητές Λυκείου
  2. Παρουσίαση: Βασικές γνώσεις για νέους οδηγούς
  3. Οδηγίες για Εκπαιδευτικούς

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν τα αρχεία σας αργούν να εμφανιστούν στην καρτέλα του φυλλομετρητή σας (Google Chrome, Mozilla Firefox, Intrnet Explorer κλπ) κάντε δεξί κλικ πάνω στους συνδέσμους (links) του Εκπαιδευτικού υλικού, επιλέξτε "Αποθήκευση συνδέσμου ως..." ("Save link as...") ή το αντίστοιχο μήνυμα που εμφανίζεται στον φυλλομετρητή σας και αποθηκεύστε τα αρχεία σε φάκελο του σκληρού σας δίσκου.

Έπειτα μπορείτε να τα ανοίξετε από εκεί.