Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Βασικοί κανόνες οδικής κυκλοφορίας - πινακίδες και σήμανση κ.λ.π

«Μια διαδρομή στην οδική ασφάλεια»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας. Τον Νοέμβριο του 2018 οι μαθητές της Β΄ Λυκείου του σχολείου ενημερώθηκαν από τους εκπαιδευτές του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (ΙΟΑΣ) Πάνος Μυλωνάς για την οδική ασφάλεια και τα αίτια των τροχαίων ατυχημάτων.

Η ενημέρωση που έγινε με βιωματικό τρόπο, με τη χρήση προσομοιωτών και εξειδικευμένου προσωπικού έκανε στα παιδιά μεγάλη εντύπωση και αποφάσισαν να την αξιοποιήσουν για τη δημιουργία μιας ταινίας ντοκιμαντέρ με θέμα την οδική ασφάλεια. Στο πλαίσιο της έρευνας συνέλεξαν υλικό από το διαδίκτυο (ταινίες, διαφημιστικά, πληροφορίες) για το θέμα και πήραν συνεντεύξεις από τους συμμετέχοντες στην ενημέρωση μαθητές αλλά και καθηγητές. Όλο αυτό το υλικό μελετήθηκε και επιλέχθηκαν με πολλή προσοχή τα αποσπάσματα που αξιοποιήθηκαν στην τελική ταινία που παρουσιάστηκε στο σχολείο στις 28/3/2018 στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας 2017-18. Το βίντεο και το συνοδευτικό ερωτηματολόγιο δημιούργησαν μαθήτριες της Β’ τάξης Λυκείου με την εποπτεία της φιλολόγου Βάγγου Ευφροσύνης.

Το αρχείο  είναι διαθέσιμο στο σύνδεσμο:

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Αγ. Βησσαρίου 37

Καρδίτσα 43132

τηλ.2441073970

Email:  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Γεώργιος Λίτσιος,   τηλ.2441047319,   Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ευφροσύνη Βάγγου,   τηλ.2441073970,   Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing