Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Road Safety and Traffic Education

Θεματικός Άξονας : Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια

Θεματική Ενότητα : Διαμόρφωση κυκλοφοριακής συνείδησης

«Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακής Δημιουργίας της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. και του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) “ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ” με θέμα “Οδική Ασφάλεια: Κοινή Ευθύνη” για μαθητές/τριες Δ.Ε. της χώρας.»

Ο διαγωνισμός έχει υποβληθεί από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα, σε συνεργασία με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου και του Λυκείου. Ο διαγωνισμός προβλέπεται να υλοποιηθεί από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης.

Ο διαγωνισμός έχει ως αντικείμενο την κατανόηση πως οι έφηβοι ως χρήστες του οδικού δικτύου έχουν δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις,  ώστε να μπορούν οι ίδιοι και οι συμπολίτες τους να κυκλοφορούν με ασφάλεια και να μην κινδυνεύουν να τραυματιστούν σοβαρά σε τροχαία συμβάντα.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών και των μαθητριών στο ζήτημα της ασφαλούς μετακίνησης και η ενεργοποίησή τους μέσω της δημιουργίας πρωτότυπων ψηφιακών έργων με θέμα τη σημασία της τήρησης των κανόνων του Κ.Ο.Κ. και της καλλιέργειας κουλτούρας οδικής ασφάλειας σε όλους τους πολίτες.

Οι διαγωνιζόμενοι και οι διαγωνιζόμενες μπορούν να επιλέξουν μία από τις προτεινόμενες κατηγορίες ψηφιακής δημιουργίας. Το περιεχόμενο του κάθε  έργου θα περιλαμβάνει παρουσίαση υπάρχουσας κατάστασης, συσχετισμό με τα ανθρώπινα δικαιώματα και ανάδειξη στάσεων και συμπεριφορών για αποτροπή δυσμενών επιπτώσεων.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ελληνικό Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια και την Πρόληψη και Μείωση των Τροχαίων Ατυχημάτων «Πάνος Μυλωνάς»

ΝΠΙΔ Μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα

Διεύθυνση: Νεμέσεως 2, Αθήνα, 11253

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Βαγγέλης Μακρής, Κοινωνιολόγος MSc Υπεύθυνος Σχολικών Προγραμμάτων

τηλ.: 210 8620150

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing