Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Εθισμός και εφηβική ηλικία

«Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Κέντρο Ψυχικής Υγείας/ Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Κέρκυρας, Ψυχιατρικός Τομέας του Γενικού Νοσοκομείου Κέρκυρας.

Απευθύνεται σε έφηβους μαθητές, Α’ τάξης γυμνασίου. Η υλοποίηση του υποβαλλόμενου προγράμματος/ υλικού γίνεται με τη συμμετοχή συνεργατών του συγκεκριμένου Κέντρου Ψυχικής Υγείας.

Το πρόγραμμα αναπτύσσεται  σε δύο διδακτικές ώρες.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Η αναγνώριση και εξοικείωση των μαθητών/τριών με βασικές αρχές ασφαλούς  πλοήγησης και των θετικών χρήσεων του Διαδικτύου.
  • Η ενίσχυση της κριτικής ικανότητας όσον αφορά στην εγκυρότητα του υλικού που παρουσιάζεται στο Διαδίκτυο.
  • Η ενημέρωση για την χρήση των Μέσων Κοινωνικής Δικτύωσης.
  • Η ενημέρωση για το σύστημα PEGI που αφορά τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και την ενασχόλησή τους μ' αυτά.
  • Η ενημέρωση των μαθητών/τριών για τα δικαιώματα αλλά και τις υποχρεώσεις που έχουν στο Διαδίκτυο.

Μεθοδολογία:

• Εργασία σε ομάδες
  • Βιωματικό εργαστήριο
  • Συζήτηση

Το σχετικό εκπαιδευτικό υλικό θα παρουσιαστεί στο σχολείο από τον εκπρόσωπο του φορέα που θα συμμετέχει στην υλοποίηση του συγκεκριμένου προγράμματος.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ