Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Preventing addiction

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Διαπροσωπικές σχέσεις και εξαρτήσεις

«Επίλυση συγκρούσεων-διαφορών»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το ΚΕΘΕΑ (ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ).

Απευθύνεται σε έφηβους μαθητές, Γ΄ τάξης γυμνασίου. Για την υλοποίηση του υποβαλλόμενου προγράμματος/ υλικού απαιτείται η προηγούμενη εμπειρία ή σχετική εκπαίδευση του εκπαιδευτικού σε θέματα Αγωγής Υγείας. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η  συμμετοχή συνεργατών του Φορέα κρίνεται απαραίτητη.

Το πρόγραμμα αναπτύσσεται σε δύο διδακτικές ώρες.

Σκοπός: Οι μαθητές να αναγνωρίσουν τους διαφορετικούς τρόπους αντίδρασης στις συγκρούσεις, διαφωνίες. Με το βιωματικό τρόπο αλληλεπίδρασης να οδηγηθούν σε διαμόρφωση συμπερασμάτων σχετικά με τρόπους επίλυσης (διαπραγμάτευση, συζήτηση κτλ.) κι αποφυγής του θυμού ή της υποταγής.

Πλάνο:

•      Σύνδεση. Άσκηση ενεργοποίησης.

•      Παράδειγμα κάποιου περιστατικού και γράφουν τι προτείνουν για να το αντιμετωπίσουν οι ήρωες. Είτε με σκετσάκι είτε γραπτά, με ζωγραφιά, ιστορία (βία, συναισθήματα, κανόνες). Δημοτικό: Τίτλος, ήρωες, ιστορία, ποιο το πρόβλημα πώς έχει επιλυθεί. Γυμνάσιο: Ημερολόγιο.

•     Καταγραφή συμπερασμάτων (διάλογος, μοίρασμα κτλ.). προτάσεις για αξιοποίηση συνεργασίας με εκπαιδευτικό προσωπικό/διοίκηση (οργάνωση εκδηλώσεων, πρόσκληση φορέων κτλ.).

•     Κλείσιμο.

Ο σχεδιασμός των δράσεων υποστηρίζεται από τον (υπό έκδοση) οδηγό για ασφαλή σχολεία- καρτέλες για μαθητές-του ΚΕΘΕΑ.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΕΘΕΑ-ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΤΟΜΩΝ

Σορβόλου 24, 11636, ΑΘΗΝΑ

Τηλ. 2109241993-6

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αχιλλέας Ρούσος