Tree thematiki evdomada

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2018 - 2019
"Δημοκρατική Συνύπαρξη και Ανθρώπινα Δικαώματα"

Nutrition and quality of life

Θεματικός Άξονας : Διατροφή και Ποιότητα Ζωής

Θεματική Ενότητα : Το οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής

«Μια «χυμώδης» μελέτη για την πρόληψη των αποβλήτων συσκευασίας» από το e-book: «Τα καλά απόβλητα είναι αυτά που δεν παράχθηκαν ποτέ!»

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο (Τμήμα Γεωγραφίας) και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς των σχολικών μονάδων και προτείνεται να εφαρμοστεί σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου.

Στόχοι του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι: η κατανόηση του ρεύματος των στερεών αποβλήτων που παράγονται από τις διάφορες συσκευασίες ειδών καθημερινής χρήσης, όπως οι χυμοί, ο υπολογισμός της αναλογίας «προϊόν προς βάρος συσκευασίας» για διάφορα είδη συσκευασιών και η ανάδειξη της βέλτιστης συσκευασίας (ως προς το μέγεθός της).

Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των 4 ατόμων. Ορίζεται εκπρόσωπος της κάθε ομάδας και στη συνέχεια, με καταιγισμό ιδεών, οι ομάδες καλούνται να αναφέρουν ή να καταγράψουν όσο το δυνατόν περισσότερα είδη συσκευασίας χυμών.

Κάθε ομάδα αναλαμβάνει να μελετήσει 1-2 συσκευασίες που δίνονται και να καταγράψει τα δεδομένα τους στο «Φύλλο Καταγραφής Δεδομένων» που τους έχει μοιραστεί.

Όταν όλες οι ομάδες έχουν ολοκληρώσει την καταγραφή των δεδομένων τους, ακολουθεί συζήτηση στην τάξη με βάση προτεινόμενη θεματολογία.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο

και Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Θ. Ιωάννου

τηλ.: 2131617348

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗhand writing

Εκπαιδευτικό Υλικό