Έναρξη δράσεων στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έργου «INCLUSIVE SCHOOLS FOR ROMA»

(Project: 881953-Rights, Equality and Citizenship Programme)

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής, το Athens Lifelong Learning Institute, η ΜΚΟ Αντίρροπον και οι Νέοι Ορίζοντες των Ελλήνων Ρομά υλοποιούν το έργο «Inclusive Schools For Roma» με τη συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “Rights, Equality and Citizenship” (Grant Agreement, number: 881953 — Inclusive Schools RECAG-2019 / REC-RDIS-DISC-AG-2019). Η διάρκεια του έργου είναι δύο (2) έτη, από 01-06-2020 έως 31-05-2022.

Το έργο «Inclusive schools for Roma» στοχεύει στην ανάπτυξη και στην εφαρμογή μιας αποτελεσματικής ενταξιακής στρατηγικής για την επιτυχή ενσωμάτωση των Ρομά μαθητών/τριών στο σχολείο. Πρόκειται για μια παρέμβαση, η οποία θα εφαρμοστεί πιλοτικά για ένα ολόκληρο σχολικό έτος σε είκοσι (20) επιλεγμένα σχολεία στην ελληνική επικράτεια και θα εμπλέκει περίπου 200 εκπαιδευτικούς και 50 διαμεσολαβητές (mediators). Περιλαμβάνει την ανάπτυξη οδηγών εφαρμογής, καθώς και διδακτικού και παιδαγωγικού υλικού, στο οποίο θα επιμορφωθούν οι διαμεσολαβητές και οι εκπαιδευτικοί για την πιλοτική εφαρμογή του έργου.

Στο πλαίσιο της διάδοσης του έργου θα υλοποιηθούν συνολικά πέντε (5) ενημερωτικές συναντήσεις-workshops: α) στην Κρήτη, β) στα Ιωάννινα, γ) στην Πάτρα, δ) στη Θεσσαλονίκη και ε) στην Αθήνα.

Την Τρίτη 7 Ιουλίου 2020 και ώρα 10.00-12.30 θα πραγματοποιηθεί η διαδικτυακή ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ-WORKSHOP για την Κρήτη.

Η ενημέρωση αυτή αποτελεί το εφαλτήριο για να ξεκινήσει ένας εποικοδομητικός διάλογος με την τοπική κοινότητα σχετικά με την εκπαίδευση των παιδιών αυτών και τον ρόλο που μπορούν να διαδραματίσουν οι τοπικοί φορείς για την υποστήριξη αυτής της πρωτοβουλίας.

Η δράση απευθύνεται στην εκπαιδευτική κοινότητα της Περιφέρειας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης, σε μέλη της τοπικής επιστημονικής κοινότητας, σε διαμεσολαβητές και σε εκπροσώπους συλλογικών οργάνων της τοπικής κοινωνίας.

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να συμμετέχετε, παρακαλούμε να συμπληρώσετε τη σχετική αίτηση και να την αποστείλετε μέχρι την Κυριακή 5 Ιουλίου 2020 στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Βρείτε την αίτηση και περισσότερες πληροφορίες εδώ.

logos inclusive schools for roma