ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ σε διημερίδα με θέμα: «Πλαίσιο λειτουργίας των μαθημάτων του μεταβατικού Προγράμματος Σπουδών της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου», για το σχολικό έτος 2019-2020

Το Γραφείο Επιστημονικών Μονάδων Β΄ κύκλου του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής διοργανώνει Ενημερωτική/Επιμορφωτική διημερίδα με θέμα: «Πλαίσιο λειτουργίας των μαθημάτων του μεταβατικού Προγράμματος Σπουδών της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου» για το σχολικό έτος 2019-2020, σύμφωνα με το ακόλουθο Πρόγραμμα:

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

Τετάρτη, 3/7/2019

Πέμπτη, 4/7/2019

Προσέλευση

· Αρχαία Ελληνικά

· Νέα Ελληνικά (Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία)

Διάλειμμα

·  Κοινωνιολογία

·  Οικονομία

Πληροφορική

Διάλειμμα

Φυσικές Επιστήμες (Βιολογία, Φυσική, Χημεία)

Η  διημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, στην αίθουσα «Γαλάτεια Σαράντη», την Τετάρτη 3 Ιουλίου 2019 και ώρα: 09:00-15:00  και  την Πέμπτη 4 Ιουλίου  2019 και ώρα 09:00-13:30.

Η διημερίδα απευθύνεται κυρίως στους Συντονιστές Εκπαιδευτικού  Έργου Δευτεροβάθμιας και θα κοινοποιηθεί από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. στα Περιφερειακά Κέντρα Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) και στους/στις ενδιαφερόμενους/ες μέσω των Περιφερειακών Διευθύνσεων.

Ειδικότερα, στη διημερίδα καλούνται να συμμετέχουν με φυσική παρουσία οι  Συντονιστές/Συντονίστριες Εκπαιδευτικού  Έργου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  των ΠΕ.Κ.Ε.Σ.  της Αττικής και εξ αποστάσεως οι Συντονιστές/Συντονίστριες Εκπαιδευτικού  Έργου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από τα ΠΕ.Κ.Ε.Σ. της υπόλοιπης χώρας (ανά ειδικότητα σύμφωνα με το ανωτέρω πρόγραμμα).

Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι και την Τρίτη 2 Ιουλίου 2019 και ώρα 13:00 στον ακόλουθο σύνδεσμο στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής: https://iep.edu.gr/services/mitroo/

Επισημαίνεται ότι η διημερίδα θα μεταδοθεί απευθείας μέσω διαδικτύου (https://diavlos.grnet.gr/event/e1424) ώστε να είναι εφικτή η παρακολούθησή της από τους/τις Συντονιστές/Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου και τους/τις εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης απ’ όλη τη χώρα.

Για την υποβολή ερωτημάτων από τους συμμετέχοντες μέσω διαδικτύου, κατά τη διάρκεια της διημερίδας, θα λειτουργεί η ακόλουθη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.